szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Naprendszer keletkezését is segíthet megismerni az a meteoritdarab, amit az antarktiszi jégnél találtak a tudósok.

Egészen hihetetlen dologra bukkant egy nemzetközi tudóscsapat egy olyan meteorit vizsgálata során, amit az Antarktisz jegében találtak. Kiderült ugyanis, hogy az űrből érkezett "kődarab" belseje csillagport tartalmaz – egy olyan csillagét, ami jóval azelőtt hunyt ki, hogy a Naprendszer elkezdett kialakulni.

A Nature Astronomy című tudományos szaklapban írt tanulmány szerint a LAP-149-es kódnéven futó porszemcsék egy nóvából származnak – számolt be róla az IFLScience. Ez egy olyan eseményt takar, amikor egy fehér törpe típusú csillag egy társcsillagból annyi anyagot gyűjt össze, amitől beindul a magfúzió, majd termonukleáris robbanás következik be – ez pedig anyagot lövell ki a világűrbe.

Minden egyes bolygó, hold, aszteroida és üstökös a Naprendszerben ilyen csillagokból származó anyagokból jött létre, de 4,5 milliárd év alatt ezek az anyagok kicserélődtek. Éppen ezért komoly áttörés, hogy egy olyan meteoritot találtak, amely még az "eredeti" csillagport tartalmazza.

Nature Astronomy

Pierre Haenecour, a tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerzője szerint az anyag segítségével teljesebb képet kaphatunk arról, milyen elemekből épül fel a mi Naprendszerünk.

A kutatók kielemezték a mintát, ami oxigénben gazdag szilikátokat tartalmazó grafitból áll. Emellett nagy mennyiségben megtalálható benne a szén 13-as izotópja (13C), ami a Földön található szén alig 1 százalékát teszi ki. Mindez a kutatók szerint azt mutatja, hogy a szénben és oxigénben gazdag szemek hozzájárultak a Naprendszer formálásához.

Hogy pontosan mikor keletkezett az anyag, azt sajnos nem lehet megmondani, mert ahhoz a minta túl kicsi volt, hogy ezt megállapítsák. Ha ez sikerülne, azzal jobb képet kaphatnának arról is, hogy milyen volt a galaxisunk korábban. A kutatók azt remélik, hasonló anyagot találnak a Bennu nevű aszteroidában is, amiből a NASA Osiris-Rex nevű szondája hoz majd mintákat a Földre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Tech

Svéd kutatók szerint a Jupiter régen "mászkált" egyet a Naprendszerben

A Jupiter Naprendszert átszelő vándorlását bizonyították a svéd Lundi Egyetem tudósai. A csillagok körül keringő gázóriások pályája gyakran nagyon közel halad el napjuk mellett. A bevett elmélet szerint ezek a bolygók, mint Naprendszerünkben a Jupiter, a csillagtól nagy távolságra alakultak ki, majd innen vándoroltak közelebb hozzá.

MTI / hvg.hu Tech

Izgalmas NASA-felfedezés: megtalálták a Naprendszer legtávolabbi objektumát

A Naprendszer eddigi legtávolabbi objektumára bukkant az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA egyik csillagásza. Az újonnan azonosított égitest 120-szor távolabb van a Naptól, mint a Föld, és ha felfedezését hivatalosan megerősítik, ez lesz a Naprendszer legtávolabbi ismert objektuma.