szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 77 millió éves maradványokról most derült ki, hogy egy külön fajhoz tartoztak. Ez volt a valaha volt legnagyobb repülő állat.

Az egyik valaha volt legnagyobb, 10 méter szárnyfesztávolságú és 250 kilogrammos repülő hüllőt fedezték fel Kanadában.

A mintegy 77 millió éve élt állat megkövült maradványait már harminc éve megtalálták a kanadai Alberta tartományban, de paleontológusok egy csoportja csak most azonosította önálló fajként Cryodrakon boreas néven.

A késő krétakori pteroszauruszok Albertában talált példányát eddig a 10-12 méteres szárnyfesztávolságot is elérő Quetzalcoatlus fajhoz tartozónak vélték. A londoni Queen Mary Egyetem kutatói tüzetesebb vizsgálat alapján állapították meg, hogy különálló faj.

Wikipedia / PaleoEquii

A felfedezésről a Journal of Vertebrate Paleontology című tudományos szakfolyóirat legfrissebb számában számolt a kutatócsoport, amelynek egyik vezetője, David Hope szerint az eddig ismeretlen faj azonosítása pontosabb képet ad a repülő hüllők sokszínűségéről és evolúciójáról Észak-Amerikában.

A pteroszauruszoknak eddig több mint 100 faját azonosították Amerikában, Ázsiában és Európában.

A krétakor többi repülő hüllőjéhez hasonlóan a Cryodrakon boreas húsevő volt, gyíkokkal, kisebb emlősökkel, sőt dinoszauruszbébikkel táplálkozhatott.

(Borítókép: Wikipedia / PaleoEquii)

Ha érdeklik az őslények, és szívesen olvasna róluk többet, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!