A Xiaomi az új Huawei, és most sebességbe kapcsol Magyarországon

Nagy változás várható a mobilpiacon – hangzott el a konkurensek számára fenyegetésként is beillő ígéret szerda este, a Xiaomi budapesti sajtótájékoztatóján. Az eseményt annak apropóján tartották, hogy a gyártó most hivatalos képviselettel is belép a magyar piacra. Kiderült, hangzatos globális terveik mögött már most komoly számok állnak. Ha tartják magukat a nem is annyira titkos recepthez, sikerük szinte garantált.

A Xiaomi az új Huawei, és most sebességbe kapcsol Magyarországon

A 2010-ben alapított Xiaomi éppen most menetel be a legnagyobbak klubjába. A kínai cég néhány hónapja került fel a legnagyobb vállalatokat rangsoroló Fortune500-as listára, a legfontosabb (legnagyobb értékű) márkaneveket számba vevő BrandZ top 100-ban pedig a 74. helyen debütált idén nyáron. (Utóbbi összeállításban olyan márkákat előz meg, mint a 76. Ikea, a 81. Dell, a 92. Siemens vagy a 100. Adidas.) További fegyvertény a számháborúban, hogy az idei második negyedévben már 32,1 millió mobilkészüléket értékesítettek, egyes mérések világszerte már – a Samsung, a Huawei és az Apple után – a negyedik legnagyobbként tartják számon a Xiaomit.

A gyártó hazai country managere, Wagner Tibor a szerda esti sajtóeseményen elmondta, Magyarországon – a Samsung és a Huawei mobiljai után – a harmadik legnépszerűbb választást jelentik, száz itthon megvásárolt okostelefonból 18 már Xiaomi. Pedig még csak most teszik sebességbe magukat, derült ki, amikor a gyártót disztribútori oldalról támogató Tamás Zsolt arról beszélt, 9 év után most már itthon is van a Xiaominak hivatalos képviselete. Készülékeiket persze már évek óta be lehet szerezni Magyarországon is. De az, hogy az utóbbi időben már a hazai mobilszolgáltatók kínálatában is feltűnt a kínai márka, és hogy heteken belül minden fontosabb üzletben ott lesznek, az már jelentős részben az egy szem country managerből november közepére négyfősre bővült csapat érdeme.

A hazai képviselet két fontos kategóriában hoz be új eszközt a karácsonyi szezonra. Az olcsóbb a Redmi Note 8T. Ez egy 6,3 hüvelykes képernyő mögé tett, Qualcomm Snapdragon 655 chipsetből, 48 megapixeles kamerából, 4000 mAh-es akkumulátorból álló együttes, melynek nem csak előlapját (képernyőjét), hanem hátlapját is Gorilla Glass üveg védi. Wagner Tibor szerint ez a kialakítás sokak számára szimpatikus lesz abban a középkategóriában, ahol a készülékek hátulja általában kevésbé elegáns plasztik. Még többeket foghat meg az árcédula. A 4 GB RAM + 64 GB tárhely kombinációval szerelt verzió 74 990 forintért kerül a hazai polcokra, 64 gigányi plusztárhelyért pedig mindössze 5000 forinttal kell többet fizetni. Ráadásul az operátoroknál ebből némi hűségért cserébe könnyen 30 ezer forint lehet.

Xiaomi Redmi 8T
Xiaomi

Az igazi nagyágyú a november elején Kínában Mi CC9 Pro néven bemutatott, felénk Xiaomi Mi Note 10-ként érkező csúcskategóriás modell. Ebbe 6,47 hüvelykes AMOLED képernyőt, Snapdragon 730G processzort szereltek. Hátuljára pedig 5 kamerát, melyből a legfontosabb gépszem egy hétlencsés, 108 megapixeles, 5x-ös analóg és 50x-es hibrid zoomolásra képes, f/1.7 rekeszértékkel rendelkező egység, ami nem csak a sajtóbemutatón prezentált példák, hanem a DxOMark laboratóriumi pontosságú mérése szerint is elképesztően jó fényképeket csinál. Nem mellesleg egy 5260 mAh-es akkumulátor van benne, ami különösen a 30W-os gyorstöltővel párosítva hangzik nagyon szerethetően. A legfontosabb szám ennél nagyobb, mégis meglepően kicsi: a 6 GB RAM + 128 GB konfiguráció 199 990 forintba fog kerülni, de a 8 gigányi RAM mellé 256 gigás tárhelyet kínáló Pro változatért is csak 219 990 forintot kell kiadni.

Xiaomi Mi Note 10 Pro
Xiaomi

Összehasonlításként: a Xiaomi hazai versenytársaként futó Huawei nálunk elérhető legfrissebb csúcsmobilja, a P30 Pro 330 ezer forintos áron debütált. Igaz, abban valamivel sebesebb processzor van. Kamerája legfeljebb ugyanolyan jónak tekinthető. Akkumulátora viszont 5260 mAh helyett “csak” 4300 mAh-es, bár az első labortesztek szerint – a jobb szoftveres és hardveres optimalizálás miatt – a két készülék gyakorlati üzemideje még így is pariban van. Papíron hirdethetünk végül is egy döntetlent, ahogy a szintén 330 ezer forinton nyitó Samsung Galaxy Note 10 esetében is. Csak hát a Xiaomi Note 10 Pro versenytársainál harmadával kevesebbe kerül.

A 110 ezer forint különbség már van annyira jelentős, hogy ha nem muszáj, senki nem szívesen hagyja ott a boltban.

Különösen akkor fontosak a hasonlóságok és a különbségek, amikor Huaweit vásárolni egyre nagyobb kalandvágyat igényel. A gyártó aktuális csúcsmodellje, Mate30 Pro a szeptemberi bemutató után két hónappal sincs még a magyar és a nyugati piacokon, hiszen az Egyesült Államok embargója miatt nem kerülhet rá az Android lelkét képező Google-szolgáltatástár. Gmail, YouTube, Google Térkép, de még Play áruház sem kerülhet rá, így pedig nem is lenne sok értelme piacra dobni, a Huawei is érzi, hogy Kínán és néhány másik keleti országon kívül sehol máshol nem vennének az emberek olyan telefont, melyen még youtube-ozni sem tudnak. Az iparágban lényegében egybehangzó vélemény, hogy a Mate30-széria idén már biztosan nem kerül a hazai vásárlók elé, a Huawei saját komplett rendszere pedig ugyan épül is, szépül is, de főleg késlekedik.

A Huawei ezzel együtt sokkal erősebb a Xiaominál, hát még a dél-koreai Samsung. Ráadásul biztos, hogy egyik androidos konkurens sem fogja hagyni magát. A Samsungnak könnyebb dolga lesz, az ő üzemmenetük – részben a Huaweit globálisan korlátozó amerikai intézkedések miatt – stabil, és ismét szépen bővül. A Huaweinek viszont, most úgy tűnik, egyre csak szűkülnek a lehetőségei.

Ebből a helyzetből és ezekkel az árakkal a Xiaominak lényegében nehezebb feladat veszíteni, mint nyerni.

Ha érdeklik a mobilvilág fejleményei, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.