szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

32 ország 239 tudósa tesz közzé a napokban nyílt levelet, amelyben arra kérik az Egészségügyi Világszervezetet (WHO), gondolja újra a koronavírussal kapcsolatos ajánlásait.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az elmúlt hónapokban sok mindent megtudhattunk a koronavírusról és arról, miként képes terjedni. Mindez azért fontos, mert ezen információk birtokában az Egészségügyi Világszervezet olyan ajánlásokat tehet, amelyek segíthetnek megfékezni a kór terjedését, csökkentve ezzel a világjárvány súlyosságát.

Az egyik ilyen megállapítás, hogy a koronavírus cseppfertőzéssel terjed, ezért érdemes mindenkinek kellő távolságot tartania a másiktól, emellett pedig szájmaszkot hordania. Több száz tudós azonban úgy véli, az eddig ismertekkel ellentétben a koronavírus a levegőben sokkal hatékonyabban képes terjedni.

AFP/Alberto PIZZOLI

A Los Angeles Times és a New York Times is beszámolt arról a nyílt levélről, amit a következő napokban készülnek eljuttatni az Egészségügyi Világszervezetnek az említett tudósok. A megállapításuk szerint a koronavírus megfelelően hosszú ideig képes megmaradni a levegőben ahhoz, hogy fertőzőképes legyen. A nyílt levéllel azonban nemcsak tájékoztatni akarják a tudósok a WHO-t: azzal vádolják a szervezetet, hogy nem adott megfelelő tájékoztatást a vírus fertőzőképességéről. Emiatt arra kérik az ENSZ egészségügyi szervezetét, adjon új ajánlásokat a védekezésre vonatkozóan.

[Tíz nappal korábban kimutatható a koronavírus egy brit találmánnyal]

A levelet 32 ország mintegy 239 tudósa írta alá, köztük virológusok, fizikusok, járványügyi szakemberek, orvosok és mérnökök is.

Pixabay/mohamed_hassan

A beszámoló szerint a kutatók olyan tanulmányokkal támasztják alá az állításukat, amely szerint a koronavírus a fertőzött szervezetből kikerülve akár több tíz métert is képes megtenni, majd egy új szervezetbe bekerülve ismét fertőzni. Mindez azért veszélyes, mert így

azok is elkaphatják a fertőzést, akik megfelelő távolságot tartanak embertársaiktól.

Lidia Morawska, az ausztrál Queenslandi Technológiai Egyetem légköri tudósa, a levél egyik szerzője a Los Angeles Times-nak úgy nyilatkozott, 100 százalékig biztosak az állításukban.

[Gyorsított eljárásban engedélyezték a koronavírus elleni remdesivir forgalmazását]

A szakember szerint emiatt az épületekben a korábbinál sokkal alaposabb szellőztetésre lenne szükség, mindezt úgy, hogy a lehető legkevesebb levegő áramoljon vissza a termekbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!