Rejtélyek a magasból: Egy műhold által kiszúrt szellemvárost mutat meg ma este a Spektrum
A magasan a Föld felett keringő műholdak különös, a földi megfigyelők számára láthatatlan rejtélyeket tárnak fel. A nagy nagyítású optikának, az infravörös leolvasónak és a korszerű földradarnak köszönhetően olyan képek készíthetők, melyek gyakran kérdéseket generálnak, időnként pedig válaszokat adnak. A műholdak felfedezéseivel foglalkozik a Spektrum új, Rejtélyek a magasból című dokumentumfilm-sorozata.
2016. február 17-én, ahogy a Worldview-3 műhold áthalad a chilei Atacama sivatag felett, különös épületekről készít felvételt. A képen egy hatalmas város látható, ami felettébb furcsa, hiszen az Atacama-sivatag bizonyos részein még sosem esett egyetlen csepp eső azóta, hogy meteorológiai feljegyzések készülnek. A felvételt látva Karen Bellinger régész Észak-Chilébe ment, remélvén, hogy magyarázatot találjon a különös sivatagi építményegyüttesre. az ő helyszíni munkáját mutatja be a Spektrum új dokusorozatának első része.
A földön törmelék és drótkötelek találhatók, melyek biztosan a huszadik századból származnak, és minden bizonnyal ipari célokra használták. A szellemváros egykoron jómodú város volt, a múltbéli pompára pedig számos bizonyíték utal. Hatalmas gépek a szabad ég alatt, megannyi elhagyatott autó, melyből mind úgy tűnik, hogy valami gyors távozásra késztette a lakosokat.
A régész település szélén bukkant rá a megoldást jelentő nyomra: a terület tulajdonképpen egy nátrium-nitrát lelőhely. Az anyag műtrágyaként, de robbanószerekben is hasznosítható. Az Atacama hihetetlen szárazsága miatt itt található a Föld egyik legnagyobb nátrium-nitrát lelőhelye, másik néven a chilei salétrom. A nitrát üledékeket pedig fehér aranynak is hívták, nem véletlenül.
Ezt a szellemvárost a fehér arany miatt építették, és több ezer idetelepített munkás bányászta azt a sivatag perzselő hőségében. A környéken nyüzsgő bányászvárosok létesültek, és a hely az aranyláz idejért kialakult Kaliforniához hasonlított.
De a "fehéraranyláz" nagy árat követelt. A Spektrum az új sorozat bemutatója kapcsán felidézi: a munkások és családjaik szörnyű körülmények között éltek, megdöbbentő számú gyermek hunyt el első születésnapja előtt. Kétszer több mint a 18. századi Angliában.
A nitrátokat főként a lőporhoz használják, amelyből az első világháború alatt nagy hiány volt. A fehér arany ipari méretű bányászata lehetővé tette az addig sosem látott mértékű lövedékgyártását, gépfegyverek millióiba került belőle. A brit flotta ugyan feltartóztatta a Németországba tartó fehér arany szállítmányokat, de a német vegyészek megtalálják a szintetikus alternatívát. A szintetikus nitrát megalkotása pedig felér Chile nitrát iparának halálos ítéletével. Senki sem akarja már megvenni, így a városok csődbe mennek.
A szellemvárost tovább vizsgálva kiderül, hogy a gyermekek temetője nem az egyetlen borzasztó jelenség. A város falai golyónyomokkal vannak tele, melyre a választ Chile viharos történelme adja meg.
Augusto Pinochet 1973-ban került hatalomra, katonai diktatúrával vonta ellenőrzése alá az országot. Hatalomra lépése után Pinochet egy katonai kivégzőosztagot hoz létre, a halálkaravánt, a politikai ellenfelei letartóztatására vagy kivégzésére. A fehér arany miatt épült város, ahol gyermekek haltak meg, és amely az első világháború gyilkos csatáit táplálta, az irtózatos kínzások helyszíne lett. A pompás városból egy koncentrációs tábor lett a Föld legszárazabb sivatagának közepén. A túlélők verésekről, áramütésekről és más megaláztatásokról számolnak be. Orosz rulettet kellett játszaniuk, autós gázolásokban törték el csontjaikat, de volt, amikor helikopterekből löktek ki embereket.
A műholdképek által újrafelfedezett szellemváros történetéből szemezget a Rejtélyek a magasból című dokusorozat szombaton, 21 órakor adásba kerülő első része.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.