szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyolc órával azután, hogy útnak indult a SpaceX Crew Dragon űrhajója a Nemzetközi Űrállomás felé, a földi irányítás felszólt az űrhajósoknak, hogy volna egy kis probléma.

Egy nappal azután, hogy útnak indult a Crew Dragon, a SpaceX űrhajója sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz, a fedélzetén utazó asztronauták pedig rendben megérkezetek az egység fedélzetére. A dokkolás simán lezajlott, az űrhajósok pedig mosanra már biztonságban vannak, ám voltak igen feszült pillanatok is az utazás közben.

A Gizmodo beszámolója szerint az indulás után 8 órával Sarah Gilles, a SpaceX egyik mérnöke szólt a lefekvéshez készülődő űrhajósoknak, hogy egyelőre még ne menjenek el aludni. A földi irányítás szerint egy űrszemét veszélyes közelségbe kerülhet az űrhajóhoz, veszélyeztetve ezzel annak épségét, ezért Gilles elrendelte, hogy a személyezet tagjai haladéktalanul vegyék fel a szkafanderüket, majd rögzítsék magukat az ülésekbe.

Erre azért volt szükség, mert a mérnökök módosítani akarták a Crew Dragon pályáját, hogy nagyobb távolságba kerüljenek az űrszeméttől. Az űrhajósoknak igen kevés idejük volt a feladat teljesítésére, az űrszemét ugyanis 20 percnyire volt a Crew Dragontól.

A történet végét már ismerjük: az asztronauták biztonságban megérkeztek a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére, ugyanakkor az, hogy ilyen módosítást kellett végrejahtani, jól mutatja azt a problémát, amiről az utóbbi években egyre többet lehetett hallani.

Azzal, hogy egyre több műhold kering a bolygó körül, egyre több űrszemét jelent meg felettünk. Ezek komoly problémát okoznak, hiszen mindegyik potenciális veszélyforrás lehet az űrhajók, műholdak számára. Sőt, korábban már az ISS-nek is pályamódosítást kellett végrehajtania egy űrszemét miatt.

A feladat egyetlen darab űrszemét lehozása, 30 milliárdot fizet ki érte az Európai Űrügynökség

A svájci ClearSpace nevű cég 2025-ben hoz majd le az Európai Űrügynökség (ESA) számára egy darab űrszemetet a világűrből. Több szempontból is fontos küldetés lesz.

A SpaceX-nek egyébként van egy jó ötlete arra, hogy hogyan lehetne eltakarítani az űrszemetet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!