szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Parker Solar Probe még áprilisban hajtotta végre az eddigi legizgalmasabb küldetését, most pedig felvételt is közzétettek erről a kutatók.

Alig egy hete derült ki, hogy sikerrel teljesítette a NASA Parker napszondája az eddigi legizgalmasabb küldetését: először megérintette a Napot, majd lemerült a koronájába. Az űreszköz azonban nemcsak tudományos adatokat rögzített a manőver közben, hanem egy videót is.

A fenti felvételhez érdemes tudni, hogy a Napnak nincs szilárd, jól meghatározható határa. A napkorona az égitest légkörének külső, rendkívül ritka része. Magát a légkört a mágneses mező és a gravitáció köti az égitesthez, ám a hő és a nyomás folyamatosan tolják el ezt a Naptól. Egy ponton túl a mágneses mező és a gravitáció már nem tudnak rá eléggé hatni: ezt nevezik Alfvén-kritikus határnak, és ez jelzi a Nap légkörének kezdetét/végét. A Parker manőveréig a kutatók nem voltak biztosak abban, hogy meddig tart ez a határ.

A becslések szerint 6,9-13,8 millió kilométerre van a Nap felszínétől, az április 25-i eseménynél pedig kiderült, 13 millió kilométeres magasságban találkozott a Parker azokkal a részecskékkel, amelyek ezt a határt jelzik.

Ahogy a nagyjából 142 km/másodperces sebességgel száguldott el ott, az eszköz mintát vett a részecskékből, majd egészen 10,4 millió kilométeres magasságig süllyedt. Az egész eseményről rengeteg felvétel készült, ezt fűzték videóvá a tudósok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!