Gécs Dániel
Gécs Dániel
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A megvásárolt készülék dobozában néha olyan kellék is akad, aminek ottlétét elsőre nem mindig érteni. Így jártunk mi is, amikor a Genesis játékra termett egereihez egy sör- és konzervnyitó is érkezett. Illetve tizenhat másik, ugyanúgy praktikus kütyü. Napokig tartó ujjgyakorlatunkat persze nem ezekkel, hanem a színes, sokgombos kütyükkel végeztük, és megállapítottuk: az olcsóbb kategóriában is találni minőségi eszközöket.

Razer, Logitech, Steelseries, Glorious, Asus, Roccat, Corsair – napjaink legismertebb hardvergyártói hosszú évek óta rendelkeznek gamer, vagyis a játékosok erőteljesebb használatára kiképzett egerekkel. A kínálat évente alapos frissítésen megy keresztül, és az sem ritka, hogy egyes modellek eltűnnek, mások pedig visszatérnek. Ahogy az is egyre gyakoribb, hogy az árak inkább fel, nem pedig lefelé mozdulnak, és nem is kevéssel: egy jó minőségű beviteli eszközért ma akár 30-35 ezer forintot is elkérnek, de ezzel még csak a kattintást tekinthetjük elintézettnek. Az egér alá megfelelően csúszós, de stabil egérpad, mellé pedig strapabíró billentyűzet dukál. És persze ezek sem olcsók. Egy vérbeli gamer számára így egyetlen megoldás jöhet szóba, hogy a költségeket féken tartsa: a belépő- vagy középkategória alapos átböngészése és kompromisszumok vállalása.

Genesis

Az olcsóság ma már azonban nem feltétlenül jelent rossz minőséget, és erre a 2011 óta létező Genesis portfóliója az egyik legjobb példa. A téma apropója, hogy a lengyel cég kiegészítői egyre több magyar áruházban jelennek meg, legutóbbi közleményükben például a Media Markttal kötött megállapodásukról adtak hírt. A bővítés a vállalat fennállásának tizedik évfordulójával magyarázható, ennél azonban sokkal fontosabb, megéri-e pénzt invesztálni az általuk nagyra tartott kütyükbe. Ennek igyekeztünk utánajárni, két, papíron több mint jónak mondható egér és egy óriási egérpad kipróbálásával. Ami egy egyáltalán nem várt pillanathoz, illetve dobozbéli extrához vezetett. De erről kicsit később.

Xenon 770 – Ár: 13 890 forinttól

Genesis

Az MMO (Massively Multiplayer Online), vagyis a tömegeknek kínált online játékok világának fontos jellemzője, hogy olyan karakter gondozására adnak lehetőséget, amely több képességgel is rendelkezik. Ezeket általában a billentyűzet gombjaival tudjuk aktiválni. Ha azonban egy ilyen feladatra kitalált egér van a birtokunkban, bizonyos manővereket ezzel is elvégezhetünk. A Genesis által gyártott Xenon 770 több mint alkalmas erre, ugyanis egyik oldalán a szokásos kettő helyett kilenc programozható gombot találhatunk. Azt nem állítanánk, hogy minden ilyet használni is fogunk, de ha valaki a gyorsgombok (vagy ahogy gémer körökben nevezik, a makrók) megszállottja, elégedetten dőlhet hátra. A funkció persze nem kizárólag a játékosoknak jöhet jól: az Adobe legnépszerűbb képszerkesztője, a Photoshop egyes funkcióit is kitehetjük valamelyik gombra, sőt, a böngésző vezérlése is megoldható velük.

A Genesis szerencsére senkire sem akarja ráerőltetni ezt a megoldást, így a panelt egy pillanat alatt eltávolíthatjuk. Ilyenkor a csomagolás alaprészét képező, normál kialakítású felületet lehet használni, amin már csak 2+1 gomb található. (Az egér ilyenkor a rendes kattintógombokkal együtt nyolc gombot vonultat fel, míg az extrákkal együtt tizennégyet vehetünk igénybe.) A panelek mágnes segítségével kapcsolódnak, a cseréjük gyerekjáték. Egyetlen zavaró dolgot lehet csak érzékelni: a cserélhető részek természetesen műanyagból vannak, de azon belül is az olcsóbbik fajtából.

A gyártó a sokgombos kialakítás mellett egy másik, amolyan extra támasztékként értékelhető modult is biztosít. Ezzel további kényelem szerezhető az ujjainknak, ha masszív igénybevételre készülünk. A panelek egyébként nem lötyögnek, és attól sem kell tartani, hogy a játék hevében esetleg kiesnek a helyükről.

Balra a Krypton 770, jobbra a Xenon.
hvg.hu

A Xenon 770 külsőre nem sokban tér el – és ugyanez igaz a tesztre kapott másik kütyüre is – valamelyik drágább „kollégájától”, például a Razer Naga névre keresztelt fejlesztésétől. Azt is elsősorban az internetes játékok szerelmeseinek gyártják, ám esetében egy sokkal komolyabb műszerről van szó. Összehasonlításképp: a Razer-féle súlycsoportban 16-20 ezer DPI-s optikai szenzorok várják a játékost, míg a Genesis Xenonja 200 és 10 200 közti tartományban dolgozik. Ez nem azt jelenti, hogy az olcsóbbik semmire nem használható, csupán azt, hogy a teljesítménye egy alacsonyabb kategóriában mérhető. Jelentős különbséget azonban csak a versenyzésből élő videojátékosok fognak érzékelni, a többiek aligha.

Xenon 770 egyéb paraméterek:

Gyorsulás: 30 G

Mintavételi frekvencia: 1 000 Hz

Érzékelő modell: Pixart PAW3327

Maximális követési sebesség: 220 inch / s

Maximális képkocka-sebesség: 8 000 FPS

Méretek: 128 x 69 x 39 mm

Az egér kialakítását viszont mindenki észre fogja venni, ennek pedig épp a világítás az oka: az eszköz alján különféle színekben hullámzó (RGB) fénycsík kimondottan jól néz ki, a termék megjelenése olyan igazi gameressé válik tőle. Pluszpontként értékeltük azt is, hogy bár – minden ilyen eszközhöz hasonlóan – ezt is plasztikból öntötték, a ház nem ropog, a bal- és jobboldali vezérlők stabilak, a kattintgatás pedig a szokásos hangerejű. Ami a felületet illeti: az anyag egyáltalán nem sima, inkább érdes, míg a görgőre szerelt gumi a puhább fajtából való. Súlya pedig a sokgombos kivitellel sem több 110 grammnál.

Krypton 770 – Ár: 14 990 forinttól

Az ugyanúgy a vezetékes kategóriát erősítő Krypton 770 egy már 12 000 DPI-s játékszer. Nem rendelkezik cserélhető gombokkal, de így is egy precíz eszköz, melyet a legdinamikusabb FPS (azaz first-person shooter) játékokban sem éreztünk gyengébbnek a jó ideje használt Razer Basilisk Mercurynkhoz képest. (A konkrét játéktesztet a Battlefield 2042 és a Riot Games-féle Valorant jelentette.)

Balról jobbra: Krypton 770, Xenon 770, Razer Basilisk Mercury.
hvg.hu

A Krypton főleg a tapintásban bizonyult kellemesnek: a nagytestvér Xenonhoz képest ugyanis egy simulékonyabb, kézre állóbb eszközről van szó, még úgy is, hogy valamivel nagyobb nála. A felülete sem olyan rideg és érdes, az oldalsó gombokon lévő gumiborítás pedig az izzadós tenyerűeknek lehet megváltás. Na, persze ennek elsősorban a hüvelykujj látja majd hasznát, és nem az egész tenyér, de az előnye így is vitathatatlan. A Xenonon nem találni ilyet.

Krypton 770 egyéb paraméterek:

Gyorsulás: 50 G

Mintavételi frekvencia: 1 000 Hz

Érzékelő modell: Pixart PMW 3360

Maximális követési sebesség: 250 inch / s

Maximális képkocka-sebesség: 12 000 FPS

Méretek: 130 x 69 x 43 mm

A Krypton görgős része is egy fokkal minőségibb anyaghasználatot sejtet, de ugyanez az oldalsó két gomb esetében már nagyon nem igaz: míg a Xenonnál sokkal erősebbnek tűnő gombokat kapunk, ennél a rögzítés sem az igazi, a gombok apró piszkálásra is mozgolódnak. Egy játékosnak persze sokkal fontosabb lesz a felső kettő, végtére a játékon belüli lövöldözéshez is rájuk lesz inkább szükség. Ezek pedig már sokkal jobban sikerültek, de kérdés, mennyire. A gyártó 20 millió kattintásban mérhető élettartamot ígér – ennyit egy teszthez lehetetlen véghezvinni.

Azt viszont a próbaidőszak alatt is sikerült megállapítanunk, hogy a Kryptont a nagyobb kézzel megáldottak tudják majd értékelni. Köszönhetően a testesebb, szétterülősebb kivitelnek. Utóbbit a felső részen is jól érzékelni: a Xenon inkább tömzsibb, szűkebb mutatófelületet kapott, a Krypton ezzel szemben nagyobb tartományra termett. Valahogy ahhoz hasonlóan, ahogy a Razer gyártotta DeathAdder is. A Genesis terméke egyébként főleg vonalaiban hasonlít a szingapúri-amerikai cég üdvöskéjére, és persze ez is világítós. A szivárvány minden színében hullámzó fénycsík – mint a legtöbb ilyen kiegészítőnél – szabadon alakítható a gyártó által biztosított szoftverben. Utóbbiban saját profilok is létrehozhatók, hogy személyre szabott beállításokkal tudjunk dolgozni.

hvg.hu
hvg.hu

A két egér közti, katintásbéli hangkülönbséget itt tudja felmérni: előbb a Xenon, majd néhány másodpercnyi szünet után a Krypton tevékenysége hallható.

Ha egyébként mindenképp választani kellene, úgy mi a Xenon mellett tennénk le a voksunkat. Nála a kattintás kicsit lágyabb, nem olyan kalapácsszerű. Mérete pedig akkor is optimális, ha pörgősebb, és nem valamilyen online szerepjátékra használnánk. A Xenon mellett szól az is, hogy ez az egér nem gyűjti annyira a szennyeződéseket.

A „Ninja kártya”

Sok dolgot láttunk már egy termék dobozában, de ahhoz hasonlót, amit a Genesis csomagol, még nem igazán: a Krypton 770-hez egy úgynevezett „Ninja kártya” is jár. A praktikus, bankkártya méretű eszköz egy sokféle funkcióval megáldott svájci bicska, csak bicska nélkül. Egyrészt találni rajta egy konzerv- és sörnyitót, papír- vagy levélvágót, csavarhúzóként hasznosítható felületet, továbbá egy apró centimérőt. A Genesis összesen 18(!) eszközt zsúfolt rá, hogy mindenféle helyzetben megállja a helyét. Ha valami, hát ilyen nem igazán jár gamer egerekhez.

hvg.hu

Carbon 500 Ultra Wave – Ár: 7290 forinttól

A tesztre kapott másik termék, a Carbon 500 Ultra Wave, egy hatalmas egérpad. Méretét jól mutatja, hogy a dobozában szőnyegként feltekerve helyezkedik el. A típus elsősorban szélességre óriási: 110 centis, függőlegesen 45 centit tesz ki. Ennél fogva csakis a megfelelő szélességű asztalon lehet elhelyezni, de ha kiterítik, gyakorlatilag minden, még a billentyűzet is elférhet rajta. Léteznek persze ennél kisebbek is, de ha valakinek ez a forma jön be, úgy jó hír, hogy a Genesis ezt az igényt is képes kiszolgálni.

Genesis
Genesis

Ami a termék többi tulajdonságát illeti: a felület csak annyira csúszós, amennyire az szükséges, hogy egerünk véletlenül se szaladjon tovább. A pad maga stabilan tart, habár ez az asztal lapfelületétől is függhet. Mi egy faborítású bútoron tettünk próbát, és mindent kényelmesnek találtunk. A termék alja amúgy gumírozott, szélei szegettek. Egy fontos tulajdonság még a vízálló anyaghasználat. Ezek azonban nem bűvészmegoldások, hiszen a legtöbb gamer egérpadot ma már vízálló kivitelben is kapni, ahogy az óriási méret sem számít gyártói kuriózumnak. Röviden tehát: arra, amire kell, tökéletes, de ennél olcsóbbat is találni.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!