szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pontus nevű galaxist nagyjából 8-10 milliárd évvel ezelőtt falhatta fel a galaxisunk.

Azt régóta tudják már a tudósok, hogy a Tejútrendszer élete korai szakaszában bekebelezett néhány másikat, ám úgy tűnik, jóval többet, mint arra korábban gondoltak. Az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia űrszondája egy ősi kozmikus ütközés maradványait fedezte fel, amit Pontusnak neveztek el – számolt be róla a Space.com.

A Pontus egy olyan galaxis volt, ami szerencsétlenségére túlságosan közel került a Tejútrendszerhez, így annak gravitációja hatni kezdett rá – nagyjából 8-10 milliárd évvel ezelőtt. Ekkor a galaxisunk még nem olyan volt, amilyennek napjainkban ismerjük. Az ESA szerint éppen ezért fontos, hogy az ilyen és ehhez hasonló egyesüléseket megismerjük, mert így érthetjük meg, hogyan vált a Tejútrendszer olyanná, amilyen.

Piqsels

A szakemberek szerint amikor egy idegen galaxis találkozik a Tejútrendszerrel, a gravitáció miatt az árapály-erők elkezdik azt széthúzni. Ha ez lassan történik meg, akkor az egyesülő galaxisok csillagai hatalmas folyamot alkotnak, ám ha gyorsan, akkor jobban szétszórónak, és ennek nem lesz ennyire egyértelmű jele.

A galaxisok azonban nemcsak csillagokból állhatnak, lehetnek bennük úgynevezett szatelitgalaxisok is, vagy épp csillagok alkotta gömbhalmazok. A Gaia az ezekre utaló jeleket igyekezett kiszúrni.

ESA / Gaia / DPAC

A kutatók a vizsgálatok során öt különböző, már eddig is ismert eseményt azonosítottak, emellett egy lehetséges hatodikra is utalnak az adatok. Ez a hatodik az, ami alapján egy ősi galaxis nyomaira bukkantak.

Az ESA szerint ez és a többi esemény nagyjából a 8-10 milliárd évvel ezelőtti időszakban ment végbe. Az erről szóló tanulmányt a The Astrophysical Journal hasábjain jelentették meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!