szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A laboratóriumi vizeletvizsgálathoz hasonló pontosságot ígér kínai kutatók újdonsága, egy olyan, otthon használható „okospelenka”, amely azonnal visszajelzést ad a vizelet fontos egészségügyi paramétereiről.

Nem véletlen a vizeletvizsgálat fontossága, egy egyszerű, fájdalmatlan módszerről van szó ugyanis, amelyik sokat elárul az egészségi állapotról. Még csak laborba sem kell elmenni egy-egy paraméter mérése miatt: számos, otthon használható tesztcsík kapható. Ezekkel azonnal megvan az eredmény, viszont a pontosságuk azért messze nem százszázalékos.

Kínai kutatók megpróbálták egyensúlyba hozni a gyorsaságot és az érzékenységet a vizeltvizsgálat során. Egy olyan, a szó szoros értelmében hordható eszközt, egy pelenkát fejlesztettek, amely képes érzékenyen mérni a vizelet néhány jellemzőjét, és azonnali visszajelzést ad ezekről.

A pelenkába öt különböző elektródát helyeztek el, amelyeket úgy állítottak be, hogy olyan lényeges biomarkereket érzékeljenek, mint például a húgysav, a glükóz, a kálium- és nátriumionok és a hidrogén-peroxid. A szenzorelektródák tömbjeit szén nanocső bevonattal és vegyi anyagokkal (ion-szelektív membránokkal, enzimekkel) módosították, hogy elérjék a vizelet állapotához kapcsolódó célbiomarkerek rendkívül szelektív és érzékeny monitorozását. Az érzékelőket egy apró áramköri laphoz kötötték, amelyben egy Bluetooth-modul is helyet kapott. Ez segít abban, hogy a teszteredmények azonnal megjelenjenek egy okostelefonon vagy a számítógépen. Az energiát mindehhez egy kisfogyasztású lítiumion akkumulátor szolgáltatja.

Az érzékelő elektródák fémmaszkjainak tervezési diagramja
ACS Applied Nano Materials

A kutatók – írja a ZME Science – három önkéntes vizeletén tesztelték a prototípust, és azt találták, hogy az eredmények pontossága megegyezik az orvosi laboratóriumokban használt mérésekével. Amikor beépítették a rugalmas érzékelőket egy pelenkába és vizeletet cseppentettek rá, jól továbbítható jeleket szolgáltattak az érzékelők.

Amíg valaki csak épp a „vizsgálat” idejére veszi fel a pelenkát, nincs is gond, viszont azoknál, akiknél rendszeresen kell ezt hordani (kisbabák, inkontinenciában szenvedők) az okospelenkák lassan telítődnek a vizelettel, így a szenzoroknak valószínűleg többszöri mérést kellene végezniük a megbízható eredmény érdekében – írják a kutatók az ACS Applied Nano Materials folyóiratban.

Azzal is tisztában vannak, hogy egy ilyen vizeletvizsgáló megoldás, meglehetősen költséges, viszont mindenképpen hasznos eszköz azok számára, akiknek egyszerű, közel valós idejű vizeletvizsgálatra van szükségük.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!