szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Francia kutatók egy tucat önkéntes bevonásával vizsgálják a Földön, milyen hatással lehet az emberre egy hosszabb távú űrutazás.

Tizenkét önkéntes vállalkozott arra, hogy a következő két hónapban nem kel ki az ágyból. A csoport egy tudományos kísérletben vesz részt, hogy kiderüljön, hogyan viseli az emberi test a hosszú távú űrutazást – írja a Gizmodo. A BRACE-projekt (Bed Rest with Artificial Gravitation and Cycling Exercise) lényege, hogy az önkéntesek 60 napon át csak az ágyukban éljék az életüket. A helyet úgy tervezték meg, hogy szimulálják mindazokat a körülményeket, amelyek az űrben várnak az űrhajósokra.

Az önkéntesek egy része olyan stratégiákat is tesztel majd, melyek remélhetőleg csökkenthetik a gravitáció hiánya miatti testi terhelést. Őket többek között egy erre a célra kialakított centrifugában forgatják majd.

A projektet vezető francia National Center for Space Studies (CNES) kutatóinak elmondása alapján a kísérlet résztvevőinek nem egy kényelmes henyélésre kell számítaniuk. Az ágyat 6 fokkal a vízszint alá döntik majd, hogy a résztvevők lába magasabban legyen, mint a fejük. Az ágyban kell mosdaniuk és vécézniük is, ráadásul úgy, hogy egy válluknak mindig érnie kell a matracot. Vagyis felülniük sem szabad a két hónap alatt.

European Space Agency

Mindez arra kényszeríti a vért és a folyadékot, hogy könnyen mozogjon a fej felé, a fekvés pedig az emberi izom sorvadását okozhatja. A kutatók szerint ez a probléma az űrutazás közben is fennáll.

A csapatot három részre osztják. Egyikük az űrhajósok által követett rutint tartják majd – folyamatosan kerékpároznak az ágyra szerelt pedálokkal –, a másik csapatot a centrifugában mozgatják majd, míg a harmadik csoport csak feküdni fog.

Ha értesülni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!