szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Olyan szoftvert fejlesztettek a Cornell Egyetem munkatársai, mellyel minden korábbinál hatékonyabban lehet az idegen életformák üzeneteit észlelni.

Az intelligens földönkívüliek kutatása számtalan módon történik, egy új módszer pedig a galaxisunk középpontjából érkező rádióimpulzusokkal eredne az idegenek nyomába.

Az ilyen, szűk frekvenciájú impulzusokat a pulzároknak nevezett csillagok természetes módon bocsájtják ki, de használja az emberiség is például a radarokhoz. Ugyanakkor, lévén ezek az impulzusok kitűnnek az űr háttérzajából, hatékonynak bizonyulnak a nagy távolságú kommunikációban is. Ez teszi népszerűvé az idegen civilizációk kereséséhez is.

A The Astronomical Journal folyóiratban nemrég közzétett tanulmányban Akshay Suresh, a Cornell Egyetem hallgatója munkatársaival azt fejti ki, hogy miként lehet ezzel a módszerrel idegenekre vadászni. Ők egy olyan szoftvert fejlesztettek, mely képes észlelni az ismétlődő frekvenciamintázatokat – a programot ismert pulzárokkal tesztelték.

Egy volt amerikai titkosszolgálati tisztviselő állítja: földönkívüli űrhajókat birtokol az USA kormánya

Lehet, hogy tényleg nem vagyunk egyedül - David Grusch állítja ugyanis, hogy az Egyesült Államok kormánya földönkívüli járműveket rejteget.

Ezt követően a Green Bank Rádióteleszkóp adataiban kutatnak – egészen pontosan a Tejútrendszer közepéből, mivel ez zsúfolásig van csillagokkal, és esetlegesen élhető exobolygókkal is. Ráadásul, ha az idegenek el akarnák érni a galaxis többi részét, akkor onnan a helyzetükből fakadóan bolygók széles köréhez tudnák eljuttatni a jeleket.

Mint a Live Science írja, a keskeny sávszélesség és az ismétlődő mintázatok használata kiváló mód lenne az idegenek számára arra, hogy felfedjék magukat, lévén az ilyesmi a természetben igencsak ritkán fordul elő.

A kutatók megközelítésének középpontjában egy olyan algoritmus áll, ami 30 perc leforgása alatt másfél millió teleszkóp adatmintáiban tud keresést végezni. Ugyan az első keresés semmilyen idegenekre utaló jelet nem mutatott, de az algoritmus gyorsasága a jövőbeni kereséseket mindenképp javítani fogja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!