szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Krausz Ferenc – Az elektronok lesifotósa címmel készült rövid portrévideó az idei fizikai Nobel-díjat két társával kiérdemlő magyar születésű, Németországban dolgozó tudósról. Az ember mellett a tudomány is előtérbe kerül, a film bemutatja, miért lehetnek szó szerint életbe vágóak Krausz Ferenc és az attoszekundumos fizika felfedezései.

„2030-ban járunk: újfajta lézereket alkalmaznak az elektronok mozgásának megfigyelésére, így az emberek végre megtudhatják, hogyan viselkednek ezek az elemi részecskék különböző körülmények között. Mozgásuk követhetővé, sőt irányíthatóvá válik. Az orvostudomány számára új lézertechnikákat dolgoztak ki. Segítségükkel korai szakaszukban diagnosztizálni lehet egykor gyógyíthatatlan betegségeket is, mint pl. a rákot vagy az Alzheimer-kórt.”

Ezzel a felütéssel indít, és ezen a ponton válik izgalmassá a videó, amely még 2011-ben készül Krausz Ferencről és munkásságáról. A portréfilm a németországi Garchingban található Max Planck Kvantumoptikai Intézet készítette, melynek a friss Nobel-díjas magyar fizikus 2003 óta igazgatója. Az attoszekundumos fizika világát és a benne rejlő óriási lehetőségeket bemutató videó angol nyelvű, de magyar felirattal nézhető meg alább.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!