szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Simán képes összekeverni a mérgező és az ehető gombákat a mesterséges intelligencia. Egyre többen keresnek rá az ilyen alkalmazásokra a Google-ben.

A mesterséges intelligencia számos területen tehet jó szolgálatot, ám lehet, hogy nem jó ötlet az életünket is rá bízni – pláne, ha a potenciálisan mérgező gombák azonosításáról esik szó.

A Public Citizen fogyasztóvédelmi szervezet friss jelentése arra hívja fel a figyelmet, hogy a gombák azonosítása valódi készségeket igényel, és nagy kockázatú feladat – így az MI-alapú azonosítóeszközökre nem tanácsos támaszkodni.

Pedig – jegyzi meg a Gizmodo – az elmúlt években gombamód szaporodni kezdtek az ilyen alkalmazásokra vonatkozó keresések a Google-ben is.

Megtalálhatták a gyilkos galóca mérgének ellenszerét, de a veszély továbbra sem hárult el

Megtalálták a világ legmérgezőbb gombájának számító, a gombamérgezések miatti halálesetek kilencven százalékért felelős gyilkos galóca toxinjának ellenszerét.

Rick Claypool, a Public Citizen kutatási igazgatója hangsúlyozza: ugyan az MI-alapú alkalmazások hatékony eszközei lehetnek a növények és az állatok megismerésének, de a gombaazonosítás már egészen más terep. Egy gomba lefotózása és appon átfuttatása ugyanis önmagában még nem elég az ehető gombák tökéletesen biztonságos azonosításához.

A szakképzett személyek ugyanis ismerik az adott terület jellemző gombafajait látás, szaglás, tapintás és adott esetben ízlelés mentén – a mesterséges intelligencia eszköztárából pedig ezek szinte mindegyike hiányzik. Ráadásul, még az sem elég, ha az MI „lát” egy képet a gombáról, mert még így sem kap teljes képet az adott példányról – azonosításkor ugyanis a legapróbb részletek is nagyon fontosak lehetnek.

A fentieket támasztja alá az is, hogy egy 2022-es, ausztrál tanulmány úgy találta: az MI csak az esetek körülbelül 50 százalékában tudta helyesen azonosítani a gombákat. Előfordult az is, hogy egyszerűen összekeverte a mérgező gombát egy ehetővel.

Itt a gombaszezon, de vigyázzon, mit eszik meg

A gombamérgezés veszélyeire figyelmeztetnek a mentők.

Úgy tűnik, a gombaszakellenőrök munkája nincs veszélyben, a gyűjtött példányokat továbbra is nekik kell elvinni, ha az ember nyugodt szívvel szeretné elfogyasztani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!