szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Megérkeztek a Nemzetközi Űrállomásra az orosz kozmonauták, így már annyian vannak az űrben, mint még soha.

Csütörtökön történelmi tettet vitt véghez a Polaris Dawn-misszió legénységének két tagja: először hajtottak végre űrsétát egy privát küldetés keretei között. A misszió a megelőző napokban ráadásul 1400 kilométeres távolságra is eltávolodott a Földtől, amire az Apollo-program lezárása óta nem volt példa emberes küldetés során.

Már ez a két esemény is izgalmassá tette a hetet az űrkutatás (és az aziránt érdeklődők) számára, de közben még történt egy rekordállítás is – ehhez pedig a Polaris is hozzájárult a négyfős legénységével.

Annyi ember van ugyanis Föld körüli pályán jelen pillanatban, mint még soha.

Az új rekord a 19, amit akkor értek el, amikor kedden megérkezett az orosz Szojuz MSz-26 háromfős legénysége a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) – ezt Anna Schneider, a NASA munkatársa mondta el a küldetés élő közvetítése során a Space.com cikke szerint. Az eddigi rekord 17 fő volt, és azt 2023-ban állították fel.

Itt vannak a videók – nézze vissza a SpaceX történelmi űrsétáját

Sikeres volt a legelső űrséta, amely egy privát űrmisszió keretein belül ment végbe. Ketten is elhagyták a SpaceX Dragon űrhajóját, igaz, nem egyszerre, és nem is engedték el a korlátot.

A három orosz űrhajós egyébként az ISS-en tartózkodó 9 emberhez csatlakozik – ketten közülük a Boeing Starlinerrel érkeztek az űrállomásra még júniusban, hivatalosan csak néhány napra. Az űrhajóval azonban problémák támadtak, így azt üresen hozták haza nemrégiben, míg a két űrhajós majd februárban, az ISS személyzetcseréjével térhet majd vissza a Földre egy SpaceX Dragon űrkapszulával.

A Föld körül kering még a kínai Mennyei palota űrállomás is, melyen három személy tartózkodik.

A Space.com ugyanakkor kiemeli: volt már 20 ember is közel az űrhöz, legalábbis értelmezés kérdése a dolog. A Virgin Galactic űrturistái (alkalmanként hat ember) ugyanis két alkalommal is szuborbitális pályára emelkedtek, 80 kilométerre a Földtől. Ez elmarad a NASA és az amerikai hadsereg által az űr határának tekintett Kármán-vonaltól, ami 100 km. Így tényleg csak attól függ, hogy ki mit tekint az űr határának.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!