szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Szimulált környezetben bárki kipróbálhatja a Doom kvantumszámítógépekre portolt változatát, bár komoly kompromisszumokkal. Nincs még ugyanis olyan hardver, amin futtatni lehetne – és nem is valószínű, hogy ha lesz, a Doomhoz fogják majd elindítani.

A fejlesztők már sportot űznek abból, hogy valamilyen fura, vagy lehetetlennek tűnő hardverre portolják a legendás lövöldözős játékot, a Doomot. Így fut már terhességi tesztenkarácsonyfadíszen, fűnyírón, izzón, sőt, még bélbaktériumon is.

Ezek jellemzően rendkívül gyenge hardverek, melyek kimondottan nem erre a feladatra lettek fejlesztve. Most azonban megírták kvantumszámítógépekre is, biztos ami biztos. Márpedig az ilyen szerkezetek elképesztően erősek lesznek.

A Doomot Luke Mortimer, a barcelonai ICFO kvantumszámítástechnika-kutatója portolta (Lumorti név alatt), egyetlen QASM-fájlban. Ezt egy olyan nyelvben írta meg a szakember, amiben kvantumáramköröket és algoritmusokat programoznak.

Az egyetlen bökkenő – emeli ki a Neowin –, hogy jelenleg nincs olyan hardver, amin játszani lehetne a játékkal. Egy szimulátorban ugyanakkor futtatni lehet a portolt játékkal, ez ugyanis lefordítja a kvantumutasításokat olyanokká, amelyeket egy közönséges számítógép is értelmezni – és futtatni – tud. Ez 10–20 fps-t jelent a gyakorlatban.

Ha valaki késztetést érez arra, hogy így játsszon a lövöldével, innen letöltheti a szükséges fájlokat a GitHubról. Azt érdemes kiemelni, hogy 5–6 GB RAM szükséges a játék futtatásához, és csak az első szint játszható – egyszerűsített grafikával és hang vagy zene nélkül. A fejlesztését azonban folytatja Lumorti, bár nem a leggyorsabban: saját bevallása szerint kicsit beleun a projektbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!