szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az OpenAI mesterséges intelligenciája mögött gépi algoritmusok, szoftverek húzódnak. Két kutató kipróbálta, hogyan boldogul a ChatGPT a kézzelfogható való világban, és egy robotkar irányítását bízták rá.

Az OpenAI GPT-4o és egy pár olcsó robotkar segítségével Jannik Grothusen és Kaspar Janssen, az UC Berkeley és az ETH Zurich kutatói mindössze négy nap alatt sikeresen betanították robotjaikat az olyan feladatok elvégzésére, mint a kiömlött szennyeződések feltörlése.

A kutatók által megosztott videón látható, hogy a robotot megkérdezik, mit lát maga előtt. „Egy szivacsot és egy kis kiömlést látok egy felületen” – feleli tökéletes angolsággal a robot. „Magyarázd el, mit csinálsz, és takarítsd fel az asztalt” – jön a kutatók utasítása. „A robotkarral megtisztítom az asztal felületét” – válaszolja a robot, majd úgy folytatja, hogy elmondja: először is ellenőrizni fogja a rendelkezésre álló mozgáskészségeket ahhoz, hogy felvegye a szivacsot és letörölje az asztalt, majd végrehajtja a műveletet, hogy feltörölje azt, ami kiömlött. Ezután dolgozni kezd, és pontosan azt teszi, amit ígért.

Grothusen egy LinkedIn-bejegyzésben a robotvezérlési architektúra koncepciójának bizonyítékaként emlegeti a kísérletet, amely „vizuális nyelvi modellt tartalmaz az ember-robot interakcióhoz, érveléshez és hangszereléshez”. Külön is kiemeli, hogyan teszi demokratikussá a nyílt forráskód a robotika területét, tekintettel a robotkar megfizethető árára (120 dollár, azaz nagyjából 47–48 ezer forint) és a teljesen nyílt forráskódú tanulási algoritmusra.

A 3D nyomtatás (a robotkarok készítésére) és a mesterséges intelligencia tehát hozzájárulhat az olcsó, testre szabható robotok készítéséhez. A nyílt forráskódú hardver és a MI-alapú szoftverek kombinálásával pedig már kis csapatok vagy akár egyéni rajongók is képesek lehetnek összetett feladatok elvégzésére alkalmas robotokat fejleszteni.

Bár az továbbra sem világos, hogy a fenti ötletből lesz-e valaha is teljes értékű takarítórobot, amely fel tudja-e törölni a kiömlött folyadékokat, a projekt is jól példázza, hogy miként alakíthatja át a robotika jövőjét az együttműködés a nyílt forráskódú platformok és az élvonalbeli mesterséges intelligencia között. Emellett pedig azt is jelenti, hogy az ehhez hasonló innovatív megoldások nem fognak sokáig a kutató laboratóriumokra korlátozódni, és hamarosan elterjedhetnek azok a megfizethető, mesterséges intelligencia által hajtott robotok, amelyek segíthetik a mindennapi életünket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!