szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Minden eddiginél közelebb repülhet a NASA napszondája, a Parker Solar Probe a Nap felszínéhez december 24-én, a manőver során pedig értékes adatokat rögzíthet.

Évek óta dolgozik a Nap megfigyelésén a NASA űrszondája, a Parker Solar Probe, de a legkülönlegesebb karácsonyuk valószínűleg most lesz a mérnököknek. Az eszköz ugyanis – ha minden a tervek szerint halad, – december 24-én, magyar idő szerint 12 óra 53 perckor kerülhet olyan közel a Nap felszínéhez, mint korábban még egyetlen ember alkotta szerkezet sem.

A NASA közlése szerint a napszonda 6,1 millió kilométerre közelíti meg a csillag felszínét. Ez azt is jelenti, hogy ezzel 22. alkalommal kerüli meg majd a Napot, és az utolsó három megközelítése közül ez lesz az első. A 2018-ban útnak indult eszköz összesen 24 alkalommal kerüli majd meg az égitestet.

Nick Pinkine, a Parker Solar Probe missziós műveleti vezetője szerint mivel ember alkotta szerkezet még soha nem repült ilyen közel a Naphoz, így izgatottan várják, milyen adatokat fog visszaküldeni a napszonda. Merthogy a cél, hogy a tudományos műszerekkel a lehető legalaposabban vizsgálja meg a csillagot, az azokból származó információk pedig segíthetnek megérteni a működését, valamint a történetét is. Ez különösen fontos most, amikor a napciklus épp a csúcson van, és hatalmas robbanások lökik az anyagát a világűrbe.

Extrém ritka robbanás volt a Napon, óriási erővel lökődtek ki a részecskék – videó

Ryan French napfizikus szerint ha a legutóbbi hatalmas napkitörés a Föld felé néző napfoltból indult volna ki, azt az áramhálózat is megérezte volna.

Az Engadget azt írja, a napszonda 692 000 km/h sebességgel száguld majd el a Nap mellett, az pedig december 27-én derül majd ki, hogy rendben sikerült-e a küldetés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!