szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Microsoft és több más vállalat egy új, savmentes feldolgozási folyamat segítségével nyert vissza ritkaföldfémet az adatközpontokban leselejtezett eszközökből, ami enyhítheti az USA Kínától való függőségét.

Az Egyesült Államok és Kína között kirobbant vámháború egyik hozadéka, hogy Amerika nehezebben fog tudni ritkaföldfémekhez jutni. Erre rendezkednek be a globális technológiai és védelmi ipar szereplői is, akiknek kritikus fontosságú lenne az anyag megléte. Csakhogy a világ készletének jelentős része kínai kézben van.

Kína április 4-én jelentett be új korlátozásokat hét ritkaföldfémre, ami miatt akadozni kezdett az export. Az Interesting Engineering emlékeztet: az Egyesült Államok a kritikus anyag több mint felét Kínából szerzi be. Ezt a függőséget most egy újrahasznosítási kezdeményezéssel szeretné enyhíteni a Trump-kormányzat. A jövőben az adatközpontok leselejtezett eszközeiből nyernék ki a ritkaföldfémeket, értékes és megbízható, környezetbarát forrássá alakítva azokat.

A Western Digital, a Microsoft, a Critical Materials Recycling (CMR) és a PedalPoint Recycling az első ilyen kísérlet során majdnem 22 ezer kilogramm leselejtezett merevlemezt és hardvert dolgozott fel. Ennek során egy új, savmentes kémiai módszerrel a szakemberek ritkaföldfémeket, például neodímiumot, prazeodímiumot és diszproziumot, valamint nagy tisztaságú aranyat, rezet, alumíniumot és acélt nyert ki ezekből.

Az újrahasznosított anyagokat már el is kezdték felhasználni az elektromos járműveket, a szélenergiát és a következő generációs elektronikát fejlesztő és gyártó ellátási láncokba.

Kína leállítja a ritkaföldfémek exportját, míg Trump ráemelne a vámokra

Kína az olyan ritkaföldfémeknek, mint az ittrium, a diszprózium és a terbium, globálisan a 90 százalékát termeli ki, és az iparági szakértők attól tartanak, hogy ha ez a krízis két hónapnál tovább tart, az kimerítheti világszerte a készleteket.

Az újfajta, savmentes eljárást a Critical Materials Innovation (CMI) nevű szervezet fejlesztette ki. A tesztek során a ritkaföldfémek visszanyerési aránya 90, a teljes anyagok esetében pedig 80 százalékos volt. Az eljárás további pozitív hozadéka, hogy az életciklus-elemzés szerint 95 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását a hagyományos bányászathoz és feldolgozáshoz képest.

A próbaüzemhez a Microsoft adatközpontjainak leselejtezett eszközeit használták fel. Chuck Graham, a Microsoft vállalati alelnöke szerint az eredmények azt mutatják, hogy lehetséges egy gazdaságilag életképes és fenntartható rendszert építeni a lecserélt merevlemezek feldolgozására.

Mivel a merevlemezek iránti kereslet az MI és az adattárolás növekedésével párhuzamosan nő, a ritkaföldfémek nagymértékű visszanyerésének lehetősége hosszú távú megoldást kínál az Egyesült Államok számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!