szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Aggasztó méreteket ölt a magyar háztartásokban felhalmozott, használaton kívüli elektronikai eszközök mennyisége – derül ki a MediaMarkt megbízásából készült friss, reprezentatív kutatásból. Az elektronikai üzletlánc szerint rengeteg pénzt hagynak veszni a magyarok azáltal, hogy soha nem kezdenek semmit a fiókban heverő készülékekkel.

A magyarok több mint fele (54%) csak akkor cseréli le régi készülékét, ha az jelentős mértékben elromlott. Ez akkor derült ki, amikor a MediaMarkt megbízásából kérdezték az embereket, például arról is, mi lesz a végül lecserélt készülékekkel. A felmérés szerint a legtöbben (54%) a „tegyük csak el, jó lesz még valamire” alapon fiókba teszik az eszközöket. (Amiben egyébként van valami: digitális képkeret vagy otthonfigyelő webkamera is lehet belőle. Igaz, ezekhez azért nem árt előbb kivenni a fiókból.)

A kutatás szerint egy új készülék beszerzésekor, vagy a csere után később egyre többen keresik a tudatos megoldásokat is: az emberek 18 százaléka beszámíttatja régi készülékét elektronikai áruházban, 19 százalékuk eladja online piactereken, 26 százalék pedig elajándékozza. Még mindig van egy szabad szemmel látható felhasználói réteg (6%), melynek tagjai egyszerűen a kommunális hulladékba dobják az elektronikai eszközöket. Ezzel súlyosan terhelik a környezetet – bár ez őket vélhetően nem érdekli.

A mobiltelefonok esetében különösen jellemző a hosszú használati idő: a felhasználóknak mindössze 2 százaléka cseréli évente a készülékét, míg a túlnyomó többség (68%) négy–öt évig, vagy akár még tovább használja ugyanazt a telefont.

A MediaMarkt értékelése szerint rengeteg, még potenciálisan értéket képviselő eszköz kerül ki a használatból anélkül, hogy visszakerülne a gazdasági körforgásba. A kutatás egyik legfontosabb tanulsága, hogy bár a magyarok jelentős része (54%) még mindig őrizgeti a használaton kívüli eszközeit, van nyitottság a változásra. A készülékbeszámítás lehetőségéről a megkérdezettek 62 százaléka hallott már, de még sosem élt vele. A válaszadók 41 százaléka kifejezetten szimpatikusnak tartja ezt a lehetőséget, további harmaduk (35%) pedig akkor lenne rá nyitott, ha megfelelő mértékű kedvezményt kapna cserébe az új készülék árából.

Legszívesebben mobiltelefont (56%), háztartási gépeket (49%), tévét vagy audioeszközt (47%), illetve laptopot (42%) vinnének be ilyen módon az üzletekbe.

Az elektronikai üzletlánc értékelése szerint a régi, nem használt készülékek visszajuttatása a rendszerbe nemcsak környezetvédelmi szempontból kiemelten fontos – csökkenti az elektronikai hulladék mennyiségét és az új erőforrások iránti igényt –, de gazdaságilag is előnyös lehet a fogyasztók számára, hiszen a beszámítással csökkenthetik új készülékük árát.

Az így beszállított eszközök egy része manapság már felújító cégek kezei között végzi. A felújított elektronikai cikkek piaca pedig egyre vonzóbb a vásárlók számára. A kutatásban megkérdezettek jelentős része szívesen vásárolna felújított laptopot (45%), mobiltelefont (38%) vagy háztartási nagygépet (34%). Mindössze 18 százalék zárkózik el teljesen a használt, de garantáltan jó állapotú, felújított termékek vásárlásától.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!