szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eredetileg csak magát akarta immunizálni, lehet, hogy mindenki mást is sikerül.

Hamarosan különleges, kígyómarás elleni szer készülhet, egy amerikai férfinak köszönhetően, aki az elmúlt tizennyolc évben szándékosan injekciózta magát kígyóméreggel – írja a BBC. Jelenleg, ha valakit megmar egy mérges kígyó, akkor az adott faj mérgére adnak neki ellenszert, már ha létezik ilyen, vagy elő tudják állítani abban a kórházban, klinikán, ahol az érintettet ellátják.

Tim Friede azonban az elmúlt közel két évtizedben több mint 200 kígyómarással és 700 méreginjekcióval elérte, hogy a vérében lényegében univerzális, kígyóméreg elleni antitestek alakuljanak ki. Az orvosok most abban reménykednek, hogy ez segíthet abban, hogy létrehozzanak egy univerzális kigyómarás elleni szert, amivel akár évente 140 ezer ember életét menthetik meg. Ráadásul minden évben még legalább háromszor ennyien szenvednek valamilyen maradnadó fogyatékosságot, vagy kell amputálniuk valamelyik végtagjukat kigyómarás következtében, akiken szintén lehetne segíteni.

Friede szervezetét a világ legveszélyesebb kigyóinak mérgével trenírozta, a többi között többféle mamba, kobra, tajpán és krait harapását is kiprovokálta. Az AP videójában a férfi azt mondja, hogy mindezt eredetileg azért csinálta, hogy felhívja az emberek figyelmét a kigyómarás veszélyeire.

Snakes have bitten this man hundreds of times. His blood could help make a better treatment

In a new study published Friday in the journal Cell, scientists created one antivenom to treat snakebites from several different species in mice – using antibodies from Tim Friede’s blood. A more universal antivenom for humans is still many years away.

„Nem akartam YouTube sztár lenni, vagy semmi ilyesmi, 100 százalékig a tudományról szól ez az egész” – mondja. „Nagyjából egy év után realizáltam, hogy az emberek halnak meg kigyómarás következtében, én pedig nem, úgyhogy ezen a ponton úgy döntöttem, hogy a világ összes tudósának szólnom kell, hátha tudok segíteni ezeken az embereken”.

Friede a videóban arról is beszél, hogy nem konzultált közben orvosokkal, egyszerűen csak csinálta, egyfajta életstílussá vált számár az, hogy immunizálta saját magát. Mindenesetre a BBC felidézi, hogy azért nem ment minden problémamentesen, még a folyamatos kigyómarások kezdeti szakaszában egyszer kómába került, miután gyors egymásutánban két kobra is megmarta.

Jelenleg a legtöbb esetben úgy fejlesztenek ellenanyagot kígyómarás esetén, hogy állatokba (a legtöbb esetben lovakba) fecskendeznek a méregből, majd az állat teste pár nap alatt kifejleszti a megfelelő ellenanyagot. Mindez egyrészt elég körülményes megoldás, másrészt pedig tartogat magában veszélyeket, például lehetetlen teljes mértékben „megtisztítani” a ló vérét, az abban maradó állati fehérje pedig akár halálos reakciót is kiválthat az emberi szervezetben.

A kutatók most abban reménykednek, hogy Friede vérének segítségével olyan univerzális ellenanyagot tudnak fejleszteni, ami lehetővé teszi, hogy kihagyják az állatokat a képletből, illetve megakadályozza, hogy másoknak is 18 éven át az amerikai férfihoz hasonló módon kelljen immunizálni magukat kígyómarás ellen.

Nem Friede az első egyébként, aki hasonlóval próbálkozik, pár éve Steve Ludwin kaliforniai rockzenész is hasonlóval próbálkozott, az ő vérét, illetve antitestjeit a Koppenhágai Egyetem kutatói vizsgálták:

Tudósok vizsgálják a magát kígyóméreggel oltó punkzenészt

A Koppenhágai Egyetem tudóscsoportja kétéves kutatással állított össze egy mesterséges antitest-könyvtárat a magát 25 éve hetente kígyóméreggel beoltó Steve Ludwin kaliforniai rockzenész immunrendszerében kifejlődött antitestekből.

Nyitóképünk illusztráció, fotó: AFP / Alan Hewitt

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!