szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Fény derülhetett arra, miért lett ekkora lemaradása az Apple-nek a mesterséges intelligencia terén – és hogy mivel nem érdemes számolni az iOS 19 júniusi bemutatóján.

Terjedelmes jelentésben fejtegeti az Apple MI-kudarcának okait Mark Gurman, a Bloomberg szakírója. Ebből kiderül: a céget kissé váratlanul érte a mesterséges intelligencia hirtelen felfutása, miközben a Siri nevű asszisztens révén már a 2010-es évek legeleje óta volt egy nagyon hasonló megoldásuk – most azonban éppen ennek a fejletlensége okoz problémákat a cégnél.

Mint ismert, az Apple a tavaly júniusi fejlesztői konferenciáján, a WWDC-n bemutatott egy alapjaiban újraépített Sirit, ám végül ez nem jelent meg az iOS 18 fedélzetén, sőt: minden eddigi fejlesztést át is húztak, hogy valamikor, egy egyelőre nem ismert időpontban jöjjön egy (ismét) teljesen újratervezett Siri.

Adódhat a kérdés: mégis mi ment félre ennyire a cégnél? Gurman szerint a probléma (egyik) gyökere, hogy az Apple szoftverekért felelős vezérigazgató-helyettese, Craig Federighi nem igazán hitt az MI-ben. Sokáig „vonakodó” álláspontot képviselt, és nem szeretett volna sokat fektetni a technológiába – egyszerűen nem tekintett rá alapvető, fontos képességként. Úgy gondolta, ez csak elvonta volna a figyelmet sok másról, és nem is lenne kifizetődő.

A bíróságon próbálja elérni az Epic, hogy visszatérhessen a Fortnite az iPhone-okra

Déjà vu: fél évtized után is folytatódik a bíróságon az Epic Games és az Apple kakaskodása, most azért, mert az almás cég nem engedte be az App Store kínálatába a Fortnite-ot.

Nem volt azonban egyedül ezzel a meglátással – más Apple-vezetők is osztották ezt. Források szerint a cég „úgy van bekötve”, hogy csak akkor ül le megalkotni valami újat, ha tudja, mi is a végcél. Gurman jelentése szerint azért akadt néhány vezető, aki „forradalminak” vélték az MI-t, de nem tudták meggyőzni erről Federighit.

Sőt, az Apple MI-vezetője, John Giannandrea, amikor elkezdett dolgozni a cégnél, azzal szembesült, hogy sokkal többet kellene költeni a technológiára a cégnél. Ezen erőfeszítései azonban megrekedtek. A Bloomberg szerzője szerint nem érdemes sokat várni a júniusi WWDC-n MI-fronton, például a Sirit illetően. Valószínűleg nem is fog szóba kerülni.

Néhány Apple Intelligence-újítás azonban jöhet, például az az akkumulátor-optimalizáció, amiről már korábban is szó esett. Project Mulberry néven jöhet egy virtuális egészségügyi tanácsadó is az iOS 19-be.

Új figyelmeztetéssel találkozhat minden Apple-felhasználó – de van mitől félni, ha megjelenik?

Egy uniós jogszabály miatt engedélyeznie kellett az Apple-nek a külső fizetési szolgáltatókat az iOS-es alkalmazásokban. A jelek szerint azonban ezt nem teszi szívesen, és inkább egy méretes figyelmeztetést helyez el minden app adatlapján, ami nem a cég saját fizetési rendszerét használja.

Az EU-ban egy új képesség is jöhet: a Siri teljes száműzésének opciója. A felhasználók dönthetnek majd úgy, hogy más, harmadik féltől származó hangalapú asszisztenst használnának. Noha konkrét példa egyelőre nincs, a 9to5Mac megjegyzi: ez egy különálló funkció lesz a már ismert Siri-ChatGPT-integrációtól. A Siri leváltásának lehetőségét bizonyára az EU digitális piacokról szóló jogszabálya, a DMA hozza el, ami már eddig hozzájárult az iOS jelentős megnyitásához – például az alternatív alkalmazásboltok engedélyezése révén.

Természetesen az Apple folytatja az új Siri fejlesztését, de a cég kommunikációjában gyökeres változás jöhet: még jobban elkülönülhet a Siri és az Apple Intelligence marketingje, ami egyfajta beismerése is lehet annak, hogy a Siri-fiaskó nem segíti a cég MI-t érintő üzeneteit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!