Már a kkv-szektorban sem érdemes a kormányzati ígéretekre várni
A napokban zárt az idei Construma, ahol jelentős érdeklődés volt azok után az új generációs megújuló energiát használó rendszerek iránt, melyek a kis- és közepes vállalkozások számára is elérhetők.
A fejlett országokban az energiahatékonyság hovatovább megkerülhetetlen politikai és gazdasági kérdés lett. A téma éllovasa az Egyesült Államok és Kína, az EU-ban pedig Németország és Ausztria az éllovasok. Magyarország: szinte sehol, messze lemaradva – hiába, hogy 2020-ra azt vállaltuk, elérjük a 14,6 százalékos megújulós részarányt.
A haladást, bármilyen lassú is, az fűti, hogy a nagyvállalatok mellett a lakossági rendszereket üzembeállítók felé már nem csak eljutott az energiahatékonyság gondolata, hanem különböző finanszírozási konstrukciók is adottak ahhoz, hogy a finanszírozó és az áramszolgáltató közös termékeként erre az útra lépjenek. Amennyiben ez a hullám a kkv-szektort is eléri, s ha ez találkozik hasonló lehetőségekkel, akkor újabb szakaszba léphet a hazai energiagazdálkodás – véli a Pozsonyi Imre, a Rentenergie Kft. ügyvezetője.
A cég elsőként indított hazai, operatív lízing finanszírozásra épülő, kkv méretre szabott megújuló energiás mikroprojekteket. Az alkalamzott modellben elválik egymástól a finanszírozó és a kivitelező személye, miközben az üzemeltető maga a beruházó lesz – a kivitelező műszaki támogatásával. A Rentenergie-nél úgy tapasztalják, hogy a kkv-k egyre inkább érdeklődnek a korábban a nagyvállalatok privilégiumának tartott téma iránt. Mindez érződött a Construmán is, ahol bár kiemelt figyelem övezte a témát, az ezzel kapcsolatos információhiány is nyilvánvalóvá vált, főként a gazdaságosság és finanszírozás érdekelte a cégeket.
A Construmán érzékelhető volt, hogy az igény már megjelent, de legyen szó kkv-tulajdonosokról, vagy a kiállításon részt vevő gyártókról, mérnökökről, még kevéssé tudatosult bennük ezeknek a rendszereknek a könnyű beszerezhetősége, gazdaságossága és finanszírozhatósága. Szinte mindenki csak lakossági körben gondolkodik. Az érdeklődés és a nyitottság egyértelmű, egyre többen látják, hogy az energiaköltségek és az energiafüggőség csökkentése a megújuló technológia felé viszi a vállalatokat – tette hozzá Pozsonyi Imre, aki úgy számol, hogy a rendezvény eredményeként 5-8 új, stabil partnerrel gazdagodnak; tanácsadó, tervező, kereskedő, kivitelező cégekkel bővülhetnek a továbbiakban.
A kisebb zöldenergiás rendszerek elérték azt a hatékonysági szintet, ami a kkv-szektor számára is gazdaságosságot biztosíthat. Elsősorban a napelem-rendszerek térhódítása várható, mivel a szabályozás szerint 50 kW termelési méretig e termelőegységek kiserőműnek minősülnek, aminek áramát az áramszolgáltatónak – bizonyos technikai feltételek megvalósulása mellett – kötelező átvenniük. Így a beruházás megspórolhatja az akkumulátoros energiatárolás költségeit. Egy ilyen rendszer kiépítése jelenleg úgy (nettó) 17-19 millió forint, így már nem kell feltétlenül a támogatásokra várni, hisz egy-egy beruházás elindítása magánfinanszírozással is megoldható.
Operatív lízinggel finanszírozva pedig – ahelyett, hogy a cégek a kormányzati és uniós pályázatok bürokráciájában araszolgatnának, majd várnák a rendre csúszó kifizetéseket – egy-egy kkv méretekre specializált projekt az indításától számított néhány héten belül eljuthat a rendszer üzembe állításáig is.