Tetszett a cikk?

Nincs a teremtésben vesztes, csak az, aki őszintén hisz a civil mozgalom mozgósító erejében. A minden hájjal megkent, szükségből erényt kovácsoló szpin-doktorok viszont örülhetnek: sikerült megszabadulniuk egy zavaró tényezőtől, a politikusok majd egymás között megegyeznek. Mindenesetre egy fontos tanácskozás a budapesti közlekedésről – a felszólalók egységes távolmaradása miatt - elmaradt. Molnár Ferenc buszsofőr-szervező pedig visszaülhet járművébe – hacsak ki nem rúgják.

Közismert, hogy a hatalmas adósságterhet viselő, és zűrzavaros helyzetben lévő BKV hetek óta tárgyal a fenyegető, meghatározatlan idejű közlekedési sztrájk elhárításáról. A sztrájkot Molnár Ferenc buszvezető – aki az utóbbi napokban több médiában is panaszkodott a buszsofőrők és járgányaik áldatlan helyzete miatt - nem találta célravezetőnek és elhatározta, hogy inkább szakmai fórumot szervez.

BKV sztrájk. Új lapot húzhat.
© Stiller Ákos
Többnapos előkészítés után összeállt a program: május 22-én a Polgárok Házában a főváros közlekedéséről, a munkavállalók, vállalkozók helyzetéről beszél többek között Vadász György, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, Nemes Gábor, a közlekedési dolgozók sztrájkbizottságának szóvivője, Vitézy Dávid, a VEKE szóvivője és Rubik Pál, a gépjármű szakoktatók szakszervezeti vezetője. Molnár nem is titkolta, az egybegyűltek előtt fel fogja tárni a BKV buszok kétségbeejtő helyzetét, azt, hogy csupán ez az üzletág 60 milliárdos hiánnyal küszködik, hogy a tervezett megoldás, miszerint alvállalkozók üzemeltetnék a gumikerekű járatokat, egyszerűen nincs végiggondolva. Arról is beszélni akart – mondta el a hvg.hu-nak -, hogy a 80 milliárdos adóssággal küszködő BKV a Demszky-Gyurcsány közötti kötélhúzás áldozata és a sztrájk semmit sem old meg. Azt is fel akarja vetni, hogy a dolgozók nem kapnak tájékoztatást, mi történik a BKV reklámbevételeivel, amelynek összege körülbelül annyi, mint amennyit az utasoktól beszednek. A program előkészítése, a szórólapok gyártása és terjesztése, a telefonok komoly anyagi áldozatot követeltek tőle, úgy gondolta, még szerencse, hogy ingyen veheti igénybe néhány órára a Polgárok Házát a Szentkirály utcában.

Arra még legrosszabb álmában sem gondolt, hogy az utolsó pillanatban mindenki lemondja a részvételt – ki hasfájásra, ki sürgős vidéki útjára hivatkozott. A terv füstbe ment. Időközben ugyanis Tarlós István megszellőztetett egy email-váltást Regőczi Miklós BKV vezérigazgató helyettes, (Székesfehérvárott volt MSZP-SZDSZ-es képviselő) és Horváth Éva, Hagyó Miklós főpolgármester helyettes sajtósa között. Feltételezik, hogy a Polgárok Házában (azelőtt Fidesz iroda) csakis polgári körös rendezvényt tarthatnak – ezért azon spekulálnak, hogy a kínálkozó alkalmat kihasználva, újabb bizonyítékkal szolgálnak: a sztrájkmozgalmat a Fidesz szervezi.  „... az ügyet ki lehet használni politikai célokra, mert magyarázkodjanak ők, például, közlemény vagy sajtótájékoztató. Burány úr: a Fidesz szítja a sztrájkot” – tanácsolta Regőczy Horváth Évának.

A leleplezésre az SZDSZ ellen-leleplezéssel válaszolt: Újabb szerverügy a Fideszben? - címmel közleményt adott ki. Kihasználva, hogy az email-váltást - a mellékelt dokumentum szerint - Vitézy Dávid továbbította Szűcs Annamáriának, a Fidesz fővárosi frakciójának sajtósának, megállapítja: a másoktól ellopott vagy manipulált levelezésből kiderül, hogy Vitézy a VEKE „független” szóvivője kommunikációs tanácsokkal látja el a Fidesz sajtósát.

A pengeváltás nyilvánosságra került, a május 22-i rendezvény résztvevői egységesen távolmaradtak. Ki szólt nekik? Megpróbáltunk választ kapni az érdekeltektől. Vitézy esküszik rá, hogy egy korábban megbeszélt programja ütközött a részvétellel. Nemes Gábor elhárította a választ, mondván, sokkal fontosabb a tárgyalás a várható sztrájk lefújásának feltételeiről. Változatlanul nem tudjuk, ha őszinte a szándék, a politikamentes szakértői vita lehetőségétől miért hagyták magukat eltántorítani? Lehet, hogy nálunk már minden átpolitizált, és a civil mozgalmakat ez (is) fojtogatja, lehetetlenné téve a valós állampolgári kezdeményezéseket? Minden mögött a politikai szándékot kell keresni, az ellenfél kicsinálásának szándékát? Molnár Ferenc sem tudja a választ. Mint mondja, megszívta, hogy beleártotta magát a közügyekbe. „Ezek után szerencsésnek tarthatom magam, ha a munkahelyemen maradhatok” – jegyzi meg szkeptikusan.

Hirschler Richárd

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!