szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tizennyolc évi raboskodás után szabadon engedtek pénteken pakisztáni börtönéből egy brit férfit, akit 1988-ban gyilkosságért kötél általi halálra ítéltek.

A pakisztáni származású brit állampolgár, Mirza Táhir Huszain két nappal ezelőtt kapott kegyelmet Pervez Musarraf pakisztáni elnöktől, aki a kiszabott halálbüntetést életfogytiglani szabadságvesztésre változtatta. A pakisztáni szabályok értelmében ez 14 év börtönt jelent, amelyet Huszain már letöltött, sőt négy évvel túl is teljesített, így elhagyhatta a fegyintézetet, és pénteken hazaindulhatott Nagy-Britanniába.

Emberi jogi szervezetek mellett Károly walesi herceg, valamint brit politikusok, köztük Tony Blair miniszterelnök is felemelte szavát annak érdekében, hogy szabadon engedjék a 36 éves férfit, akit 18 évesen ítélt halálra egy iszlám bíróság egy taxisofőr meggyilkolásáért. Huszain mindvégig ártatlanságát hangsúlyozta: állítása szerint a taxisofőr támadt rá fegyverrel, és az áldozat dulakodás közben véletlenül kapott halálos lövést.

Huszain szabadon engedését kitörő örömmel fogadták hozzátartozói Nagy-Britanniában. "Nagyon örülünk a döntésnek, és köszönjük mindazoknak, akik közbenjártak szabadon engedése érdekében" - nyilatkozott Huszain bátyja egy londoni sajtótájékoztatón. "Segítségre lesz szüksége, hogy be tudjon illeszkedni az új környezetbe. Szörnyű árat fizetett olyasvalamiért, amit soha nem követett el" - tette hozzá.

Jogvédő szervezetek szerint Huszain bírói tévedés áldozata lett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Halálsoron: húszezer halálraítélt világszerte

Ma sajtótájékoztatót tart az Amnesty International (AI) magyar tagozata abból az alkalomból, hogy a nemzetközi jogvédő szervezet nyilvánosságra hozott éves jelentése szerint mintegy húszezer emberre vár halálbüntetés szerte a világon. A halálbüntetés nemzetközi gyakorlatát vizsgáló legújabb dokumentumban az AI feltárta, hogy a 2005-ben legalább 2,148 embert végeztek ki a világ 22 országában, legtöbbjüket, 94 százalékukat Kínában, Iránban, Szaúd-Arábiában és az Egyesült Államokban.