szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

David Miliband brit agrárminiszter biztosította magyar kollégáját arról, hogy a brit állategészségügyi hatóságok vizsgálata a nemrégiben regisztrált madárinfluenzával kapcsolatban nem irányul Magyarország ellen és szankciókat sem terveznek.

Brit-magyar telefonos agrárminiszteri konzultációt tartott hétfőn kora este Gráf József magyar és David Miliband brit agrárminiszter a madárinfluenzával összefüggő témákról - tájékoztatott Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szóvivője.

A megbeszélés a brit környezetvédelmi élelmezési és vidékügyi miniszter kezdeményezésére jött létre, aki közép-európai idő szerint 17.30 óra körül telefonon felhívta magyar kollégáját. A két agrártárca vezetője a madárinfluenzával kapcsolatos közös érdeklődésre számot tartó témákról beszélt egymással.

David Miliband biztosította magyar kollégáját arról, hogy a brit állategészségügyi hatóságok vizsgálata a nemrégiben regisztrált madárinfluenzával kapcsolatban nem irányul Magyarország ellen. A hatóságok a magyar vonalat hivatalból vizsgálják, ugyanis annak az angol állattartó telepnek, ahol nemrégiben előfordult a madárinfluenza, magyar érdekeltsége is van. A brit miniszter biztosította magyar kollégáját, hogy az angol kormány nem tervez semmiféle szankciót Magyarország ellen.

A brit miniszter egyben megköszönte Gráf Józsefnek az együttműködést, amelyet a magyar állategészségügyi hatóságok tanúsítanak a brit kérésekkel kapcsolatban az ügy tisztázása érdekében. A magyar miniszter kijelentette: a rendelkezésre álló magyar dokumentumok alapján az állapítható meg, hogy nincs összefüggés a magyarországi és az angliai fertőzés között. Kérte ugyanakkor angol kollégáját, hogy alaposan vizsgálják meg annak lehetőségét is az angol szakemberek, hogy a madárinfluenza kórokozóját vadmadarak terjesztik.

Gráf József emlékeztette brit kollégáját arra, hogy Magyarország több esetben is kapott olyan szakvéleményt az angliai referencia-laboratóriumból, amely szerint a Magyarországon izolált madárinfluenza vírustörzs hasonlóságot mutatott egyebek között a Franciaországban, Romániában, Ukrajnában és Szlovéniában, de még Skóciában is az elkülönített kórokozókkal. Ezeket pedig vadmadarak terjesztették.

A magyar miniszter felvetette, hogy a brit sajtó tendenciózusan foglalkozik a madárinfluenza ügyével, azt sugallva, hogy az esetleges kórokozót Magyarországról hurcolták be a brit szigetekre. David Miliband ezzel kapcsolatban sajnálkozását fejezte ki, de mint mondta, nincs befolyása a sajtóban megjelent hírekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Brit madárinfluenza

Nagy-Britanniában csaknem 160 ezer pulykát kellett leölni a Suffolk grófságbeli Holtonban, miután...

MTI Világ

Egy brit szakértő szerint tőlünk jön a madárinfluenza

Teljesen bizonyosnak mondta hétfőn egy vezető brit állatkórtani szakértő a Nagy-Britanniában megjelent madárinfluenza-vírus magyarországi eredetét. A magyar főállatorvos-helyettes ugyanakkor azt mondta egy brit kereskedelmi tévének, hogy a fertőzés miatt már zárt övezetté nyilvánított kelet-angliai farmról érkeztek hőkezelt pulykatermékek Magyarországra.

MTI Világ

Újabb helyszínen bukkant fel a madárinfluenza

Újabb - bő két hónap leforgása alatt immár a hatodik - helyszínen mutatták ki a madárinfluenza vírusát a háziszárnyas-állományban Dél-Koreában a szöuli mezőgazdasági minisztérium szombati közlése szerint.

MTI Világ

A magyarral azonos lehet a brit madárinfluenza-vírus

"Kapcsolatban lehet" a brit szakminisztérium szerint a magyarországi baromfihús-importtal a Kelet-Angliában múlt héten kitört madárinfluenza-járvány, mivel az ezt okozó vírus "jó eséllyel" teljesen azonos a múlt havi magyarországi madárinfluenza-eseteket okozó vírustörzzsel. Az érintett, magyarországi érdekeltséggel is bíró brit cég leállította a termékforgalmat brit és magyar telepei között, hangsúlyozta ugyanakkor, hogy járművei nem jártak a fertőzéstől sújtott magyar térségben.