szerző:
Hírszerző/FH
Tetszett a cikk?

"Riadókészültségben áll" a japán kormány a fukusimai atomerőműnél kialakult válsághelyzet miatt - mondta kedden Kan Naoto miniszterelnök. Eközben sugárzást mértek a dél-koreai hatóságok Szöulban, az Egyesült Államokban pedig az esővízből mutatták ki a radioaktivitást.

A Jiji Press hírügynökség szerint a japán kormányfő a tokiói parlament alsóházának költségvetési bizottsága előtt számolt be kedden a nukleáris létesítménnyel kapcsolatos teendőkről. Kan Naoto úgy fogalmazott, hogy a helyzet "továbbra is kiszámíthatatlan". Mint mondta, a kormány ugyanakkor "riadókészültségben áll, és megbirkózik a problémával".

A sugárzás növekedése megakasztotta az erőműnél a reaktorok hűtőrendszerének újraindítására tett erőfeszítéseket, pedig ez lenne a legfontosabb a nukleáris katasztrófa megelőzéséhez. A létesítményt üzemeltető TEPCO vállalat hétrői bejelentése szerint plutóniumot találtak a talajban az erőműnél, amelynek reaktorépületeiből súlyosan szennyezett víz szivárog.

Eközben a dél-koreai nukleáris biztonsági ügynökség azt közölte, hogy radioaktív jód nyomait találták Szöulban és az ország hét másik pontján a levegőben. A mérések szerint a sugárzás mértéke olyan kicsi, hogy nem jelent veszélyt az emberi egészségre, ám a dél-koreai hatóságok úgy döntöttek, hogy ellenőrzik a dél-koreai vizekből kifogott halakat, mivel lehet, hogy ezeken keresztül ért a szennyezés az országba.

Szintén szennyezést mértek az Egyesült Államokban, amelynek északkeleti részén az esővízből mutatták ki a jód 131-es izotópját. Az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség szerint ugyanakkor az Ohio, Massachusetts és Pennsylvania államokban észlelt szennyezés nem ártalmas az egészségre.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!