szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több mint 90 millió ember él a világ 211 atomerőművének 30 kilométeres körzetén belül, s a legtöbb erőmű körül jóval sűrűbb a népesség, mint a fukusimai környékén - olvasható a Nature című brit magazinban megjelent tanulmányban.

A megsérült japán fukusimai atomerőmű 30 kilométeres körzetében 172 ezer ember élt a kitelepítések megkezdése előtt. Sok helyen ennél jóval több embernek kellene elmenekülni hasonló katasztrófa esetén: összesen huszonegy ázsiai, észak-amerikai, német, nagy-britanniai, belga és svájci erőmű körül laknak legalább egymillióan. Hat nukleáris létesítmény környékén három milliónál is több ember él.

A Nature számításai szerint 16 millió amerikai, 9,6 millió kínai és ugyanennyi német lakik legfeljebb 30 kilométerre egy atomerőműtől. Franciaországban közel 5 millió, Belgiumban és Svájcban pedig körülbelül 2,2 millió ember van ugyanilyen helyzetben. Ha a nukleáris létesítmények 75 kilométeres körzetét vesszük figyelembe, Németországban 39 millió, Japánban pedig 32,7 millió ember él legfeljebb ilyen távolságra egy atomerőműtől.

Egy esetleges atomkatasztrófa a pakisztáni Karacsi városa mellett található KANNUP erőmű 30 kilométeres körzetében fenyegetné a legtöbb ember életét, itt ugyanis 8,2 millióan élnek. Szintén sűrűn lakottak a tajvani és az indiai nukleáris létesítmények körüli települések. Európában a németországi philippsburgi és neckarwestheimi atomerőmű környéke a legnépesebb, kicsivel több mint 1,5 millióan élnek a lehetséges kitelepítési zónán belül.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Zárt övezet a fukusimai atomerőmű 20 kilométeres körzete

A tiltó rendelkezés pénteken 0 órakor lép életbe. Ettől kezdve hatósági engedély nélkül nem szabad belépni az övezetbe. A rendelkezés megszegőit megbüntetik, de ennek módjáról és mértékéről még nem tettek említést az illetékesek.

MTI Világ

Kiterjesztik a fukusimai kitelepítési körzetet

A japán kormány kiterjesztette pénteken a fukusimai atomerőmű körül létesített, eddig 20 kilométer sugarú kitelepítési körzetet a március 11-i erőműbaleset óta mért halmozott háttérsugárzási értékek miatt.

MTI Világ

Őssejtjeik segíthetnének a fukusimai erőmű dolgozóin

Ha a földrengés és az azt követő szökőár következtében súlyosan károsodott japán atomerőmű dolgozói az eddig mértnél magasabb sugárfertőzést kaptak volna, vagy a későbbi munkák során még újabb besugárzás áldozatai lennének, életmentő lehet, ha saját vérükből származó őssejtekkel kezelhetik őket. Japán szakértők ezzel kapcsolatos levelét a világ egyik első és legtekintélyesebb orvosi hetilapja, az angol The Lancet közölte.