szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A washingtoni Capitoliumnál történt példátlan szerdai eseményekben négyen haltak meg. A képviselők maratoni ülés után megerősítették Joe Biden győzelmét, Trump pedig békés átmenetet ígért. De már születnek a forgatókönyvek arra, hogy január 20-ig se maradhasson. A Facebook mindenesetre már kitiltotta. Híreink percről percre.

Most érkezett

Mit írt erről az egészről a magyar kormánymédia?

Hasonló eseményeknél mindig érdekes figyelni, mit reagál a kormány véleményének ismételgetésére létrehozott sajtó. A mostani helyzet különösen érdekes, hiszen a magát rendpártinak nevező oldal kis túlzással minden tüntetésen randalírozó radikális baloldaliakat lát, a szerdai társaságra viszont sehogy sem lehet azt mondani, hogy BLM-tüntetők lennének.

Az Origónál Rowan Atkinson véleménye a radikális baloldalról fontosabb hírnek számított szerda este, mint az amerikai események, viszont különösebb kommentár nélkül végigközvetítették. Mára már érettebb lett a narratíva, az összeesküvés-elméletek terjesztéséről híres Newsmaxtól szemlézték, hogy “soha nem látott tömeg gyűlt össze az elnököt támogatva”, majd azt emelték ki, Trump békés tüntetésre szólított fel mindenkit.

A Híradó honlapja a századvéges ifj. Lomnici Zoltánnal elemeztette az eseményeket: ő a rendőri jelenlét hiányát emelte ki, és emlékeztetett arra, hogy a BLM-aktivisták is durván léptek fel középülettel szemben nyáron.

A Pesti Srácok is főcikkében tárgyilagosan fogalmaz, de ott is kijött egy vélemény, ami szerint a 2006-os budapesti tüntetésekre hajaz a dolog, ahol szintén csak egy helyet sikerült elfoglalni, de eredménytelenül, mert a hatalom úgyis máshol van, a Capitoliumot elfoglalók pedig valójában csak a régi Amerikájukat szerették volna visszakapni.

A Magyar Nemzet szinte semmi véleményt nem közölt, a legsarkosabb kijelentés egyelőre a máshol is fellelhető megállapítás, ami szerint az Egyesült Államok társadalma végletesen megosztottá vált.

Mi történt eddig:

  • Helyi idő szerint szerda délután (magyar idő szerint este 7) több száz Trump-hívő tüntető tört be a washingtoni Capitoliumba. Az amerikai törvényhozás épületében akkor az elektori szavazatok hivatalos megszámlálását végezték, hitelesítve Joe Biden győzelmét.
  • A tüntetők ablakokat törtek be, irodákat forgattak fel, az ülést azonnal felfüggesztették, az épületből kimenekítették Mike Pence alelnököt.
  • Az ülésterem bejáratát elbarikádozták, a képviselők gázmaszkot kaptak, a rendőrök fegyverrel védték a bejáratot.
  • Washington polgármestere este hattól 12 órás kijárási tilalmat rendelt el, és egy idő után megjelentek a Nemzeti Gárda egységei, s a rendőrökkel összefogva elkezdték kiszorítani az embereket a Capitoliumból.
  • Az épületben a hírek szerint a kongresszusi rendőrök lelőttek egy behatoló nőt, aki az életét vesztette, hárman „orvosi vészhelyzetben” haltak meg. Tizennégy rendőr is megsérült.
  • Joe Biden megválasztott elnök a Delaware állambeli otthonából tévéüzenetben szólt a „csőcselékhez”, hogy vessenek véget a „zendülést súroló” cselekedetüknek.
  • Donald Trump elnök videón kérte arra az embereket, hogy békében menjenek haza, de ismét alaptalanul elcsalt választásról beszélt, később pedig a Twitteren arról írt, hogy ez a következménye annak, hogy elcsalták a szavazást. A Twitter és a Facebook, majd az Instagram és a Snapchat is zárolta a fiókját.
  • A képviselők az épület megtisztítása után folytatták az elektori szavazatok hitelesítését, magyar idő szerint 3/4 10-kor a képviselők jóváhagyták Joe Biden megválasztott elnök győzelmét.
  • Joe Biden győzelmének hitelesítése után közleményt adott ki Donald Trump, és rendezett átmenetet ígért.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Videón Biden győzelmének hitelesítése

Az órákon át tartó káosz ellenére éjszakába nyúlóan folytatta ülését az amerikai kongresszus, ahol végül hitelesítették Joe Biden győzelmét. Az eredményt Mike Pence alelnök jelentette be, a pillanatot ezen a videón lehet visszanézni:

Trump unokahúga hazaárulást kiált, és börtönt javasol

Mary L. Trump Twitteren fejtette ki, hogy egyértelműen nagybátyját tartja felelősnek a Capitolium ostromáért, és felelősségre kell vonni vele együtt minden rasszista hazaárulót is, akiket el kell távolítani a hivatalából, vagy börtönbe kell csukni.

Trump arra is felhívta a figyelmet, hogy Donald Trump úgy esküdött fel az Alkotmány védelmére, hogy “fehér felsőbbrendűséget hirdető terroristák hordáját küldte puccsra, hogy megdöntsenek egy jogszerű választást.” Utolsó posztjában azt is jelezte, Trump tüntetése újabb vírus-gócpontot hozhatott létre a koronavírus elleni harcban amúgy sem túl jól álló országban.

A pszichológus Mary Trump korábban sem titkolta, mit gondol rokonáról: könyvben is ekézte, de korábban cikkekben is megjósolta személyiségjegyei alapján, hogy nem fogja tudni feldolgozni a bukást.

Az amerikai légierőnél szolgált a lelőtt tüntető

Az amerikai légierő 35 éves veteránja volt az a nő, akit lelőttek a Capitolium épületében kitört zavargásokban – írta az amerikai sajtó. Ashli Babbitt 14 évig szolgált és San Diegóban élt – mondta el férje. A férfi szerint felesége megrögzött támogatója volt Donald Trumpnak.

„Teljesen összetörtem, Washingtonból senki nem értesített minket, a televízióból tudtuk meg, hogy mi történt” – mondta el a nő anyósa a New York Postnak.

A család szerint a körülményekről viszont őket sem értesítették.

„Ashli nagyon szenvedélyesen kiállt a hite mellett. Szerette ezt az országot és megtiszteltetésnek vette, hogy a légierőnél szolgálhat” – mondták.

A brit belügyminiszter szerint Trump a hibás

Priti Patel brit belügyminiszter úgy véli, Donald Trump gyújtó hangú megjegyzései közvetlenül hozzájárultak a Capitoliumban történtekhez és felszólította a leköszönő elnököt, hogy ítélje el azokat – írta a The Guardian.

A politikus hozzátette, hogy Trump videóüzenete, melyben szeretetét fejezte ki a zavargóknak, és melyben ismét – minden bizonyíték nélkül – választási csalásokra utalt, nem segítette a helyzet békés rendezését.

„Több tegnapi megszólalása gyakorlatilag hozzájárult az erőszak feltüzeléséhez és semmit nem tett azért, hogy deeszkalálja” – mondta Patel a BBC Breakfast műsorában.

Priti Patel

Közleményben jelezték az NBA-játékosok, a Black Lives Matter tüntetőkkel nem így bántak

Az amerikai sportligák eddig is beleálltak politikai ügyekbe, ezért nem maradt el ezúttal sem az állásfoglalás – annyira nem meglepő módon összehasonlítva a helyzetet a Black Lives Matter tüntetésekkel –, a tegnap lejátszott Miami Heat–Boston Celtics kosármeccs előtt egy, a két csapat játékosai által aláírt közlemény jelent meg: “Drasztikus különbség van a tavasszal és nyáron tüntetőkkel, és a ma törvénytelen tettekre bátorított tüntetőkkel való bánásmód között. Ez is azt mutatja, mennyi dolgunk van még” – áll a közleményben, hozzá téve, már csak azért is nehéz szívvel mennek fel a pályára annak tudtában, hogy ugyanezen a napon kiderült, nem emelnek vádat a rendőr ellen, aki hátba lőtte Jacob Blake-et. A meccset amúgy a Boston nyerte 107–105-re.

Nincs több ülés a beiktatásig

A maratoni hitelesítés és a káosz után nem lesz több képviselőházi ülés Joe Biden megválasztott elnök hivatalos beiktatásáig – közölte Steny Hoyer demokrata képviselő.

Trump egykori kabinetfőnöke és minisztere is elhatárolódik a szerdai eseményektől

James Mattis, Trump egykori védelmi minisztere is beállt az elnököt kritizálók sorába, és őt vádolta meg az erőszak felszításával. Mattis szerint Trump tettét olyan vezetők támogatták, akiknek "neve a gyávaság szinonímájaként marad fenn a jövőben." Az egykori miniszter még 2018-ban mondott le Trump szíriai döntése miatt, azóta többször is kritizálta egykori főnöke tevékenységét, például a Black Lives Matter-tüntetésekkel kapcsolatos kijelentései miatt.

James Mattis

Trump egyik kabinetfőnöke, John Kelly sem fogta vissza magát: a fehérházi dolgozó Twitteren írta le, hogy sokkal jobban kell figyelni arra, kiket választanak meg hivatalba az Egyesült Államokba, milyen jellemük és morális hátterük van, majd megdicsérte Joe Biden esti beszédét, ami szerinte már méltó volt egy elnökhöz - írja a BBC.

John Kelly

Novák Katalin már reagált az eseményekre

Az ellenzékből több politikus is gyorsan kommentálta a washingtoni történéseket, de a kormánypárt kivár: az ismertebb fideszes politikusok közül eddig egyedül Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter Twitteren árulta el, sokkolják a Capitolium környékéről érkezett képek. "A demokráciát világszerte meg kell védeni választások előtt, alatt és után is" – kommentálta Novák még szerda este.

200 éve nem történt hasonló

A Capitolium épületébe utoljára 1814-ben törtek be, amikor brit csapatok fel is gyújtották (igaz, az törvényhozásnak helyet adó épület ekkor még nem is volt kész). Az épület nagy része elpusztult a támadásban, de mivel tűzálló anyagokat is használtak, a homlokzat és sok belső terem is megúszta. Dokumentumok, szobrok és lámpák viszont áldozatul estek a tűznek.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Trump hívei betörtek a Capitoliumba az elnökválasztás eredményét hitelesítő ülés közben

Fegyverrel védték a rendőrök a képviselőket a Trump-párti tüntetőktől, akik betörtek a törvényhozás épületébe, három és fél óra alatt tudták kiszorítani a zavargás résztvevőit a Capitoliumból. Az amerikai elnök nyilvánvalóvá tette, hogy nem hajlandó távozni a hatalomból, az alelnöke nyíltan fordult ellene, amikor az eredmény megváltoztatására kérte. Egy nő meghalt, miután meglőtték, egy férfi kritikus állapotban van, miután kilenc métert zuhant, amikor megpróbált felmászni az épület oldalára.

Nagy Gábor hvg360

A nap, amelyet Amerika sosem feledhet

Az elektori szavazatok számlálásának napjára, a szerinte elcsalt elnökválasztás ellen hívta harcba a híveit Donald Trump, és ők hallgattak rá. Az eredmény megdöbbentő látvány volt, ahogy a kongresszusi rendőrség sorait félresöpörve a Trump melletti tüntetők betörtek a Capitolium épületébe, ahonnan ki kellett menekíteni a képviselőket és a szenátorokat. A példátlan szerdai események még nem tudni, milyen nyomot hagynak az amerikai demokrácián, politikán és a republikánus párton.