szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Alexander Schallenberg kancellár szerint hónapok teltek el, de így sem tudtak mindenkit meggyőzni az oltás fontosságáról.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Ausztria-szerte kötelező lesz a koronavírus elleni oltás jövő év februárjától – jelentette be Alexander Schallenberg pénteken a Der Standard szerint.

Az osztrák kancellár szerint ugyan nőtt az oltási hajlandóság, de mégsem elégséges mértékben. Közölte, a járvány miatt "merénylet zajlik" az egészségügyi rendszer ellen, ennek következménye szerinte az is, hogy az intenzív osztályok ma már túlzsúfoltak.

A kancellár közölte azt is, hogy hétfőtől az egész országra kiterjedő zárlatot rendeltek el, mely legalább 10, de ha szükséges, 20 napig tart majd.

A zárlat értelmében csak a legfontosabb okokból – például vásárlás miatt – hagyhatják el otthonaikat az osztrákok a nap 24 órájában. A kancellár szerint az intézkedés ebben a formátumban december 13-ig marad érvényben, de az oltatlanokra ezután is vonatkozni fog.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a beutazással kapcsolatos szabályokat miként érinti a friss döntés, habár Ausztriába most sem egyszerű bejutni. A kormány korábban itt is szigorításokról döntött, melyek a korábbi terv szerint november 22-től lépnek életbe. A változások közé tartozik, hogy az antigén- és PCR-tesztek rövidebb ideig maradnak érvényesek: előbbi esetében egy 24 óránál nem régebbi negatív eredményt kell mutatni, utóbbinál ez az időtartam maximum 72 órára szűkül.

A kötelező oltásra visszatérve Schallenberg azt mondta: a járványból kivezető utat a vakcina jelenti, ám különféle mikrointézkedésekre így is szükség van – utalva ezzel a zárlatra, illetve a kötelező maszkviselés szabályára. Utóbbiból nem lehet akármilyet hordani, csak az FFP2-es típus az elfogadott.

A kancellár hangsúlyozta, a hónapokon át tartó kampány ellenére sem sikerült megértetniük mindenkivel, milyen fontos az oltás, ami azért is szomorú, mert rengeteg vakcina áll rendelkezésre. Schallenberg azt is mondta, míg az oltottak egy óriási feladatban vesznek részt, az oltatlanok egyelőre a szolidaritás hiányát mutatják.

Eközben a magyar helyzet is romlik: az elmúlt 24 órában 11 289 új fertőzött volt – járvány kezdete óta nem regisztráltak ennyi új fertőzöttet egy nap alatt. A kormány döntése alapján szombattól itthon elrendelték a kötelező maszkviselést a zárt terekben.

"Olyan oltottakat látunk túlélni, akiknek korábban esélyük sem lett volna"

Betegekbe fulladó sürgősségi osztályokról, telítődött intenzívekről, kiégett személyzetről számolt be szokatlanul kemény hangú közleményében a Magyar Orvosi Kamara. A koronavírus-járvány negyedik hulláma azonban nemcsak a növekvő terhelés miatt frusztrálja az egészségügyi dolgozókat: sokan nem értik, miért nincsenek szigorítások, mások az oltásellenesség miatt érzik magukat tehetetlennek. Csilek András, a MOK B.-A.-Z.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván László Itthon

A védettségi kártyák újraélesítésének az újabb oltással együtt volna értelme

Kit tekintünk védettnek 2021 végén? Ha a kutatásokat nézzük, novemberre a magyar lakosság közel fele elveszthette a vakcinák nyújtotta ellenanyagszint jó részét harmadik oltás nélkül, így tehát ha a kormány újra az oltási igazolványok használatához kötne bizonyos tevékenységeket, jó eséllyel csak félig jelentene eredményt. Mindazonáltal az európai trendek azt mutatják, a negyedik hullám megoldását az emlékeztető oltásban és az oltatlanok megkülönböztetésében látják.

Serdült Viktória Itthon

Kötelező maszkviselés: mi változik szombaton, és mire számíthatunk később?

Radikálisnak tűnik a kötelező maszkviselés elrendelése a zárt terekben, de a tavalyi kormányzati intézkedéseknek csak a töredékét jelenti. A kormány idén 10 ezer feletti napi fertőzöttnél lépte meg az első nagyobb szigorítást, kérdés az, hogy hatmillió beoltott mellett ez elég lesz-e a járvány megfékezéséhez. Átnéztük, mi történt az elmúlt hetekben, mi változik szombattól, és azt is megpróbáltuk modellezni, milyen további intézkedések lehetnek még a kormány tarsolyában.