szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfő este bejelentette: Moszkva elismeri az önkényesen kikiáltott Donyecki, illetve Luhanszki Népköztársaságot, az orosz fegyveres erőket pedig felhatalmazta, hogy biztosítsák bennük a „békefenntartást”. A Nyugat elítélte a lépést és szankciók bevezetéséről tárgyal, amit Ukrajna is szorgalmaz. Budapesten összeült a nemzetbiztonsági kabinet a krízis miatt. Kövesse velünk az orosz-ukrán krízis fordulatait percről percre!

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Várat magára a magyar elítélő nyilatkozat

A Politico hírfolyama kiemeli, hogy Budapest – amely megfogalmazásuk szerint szoros kapcsolatot tart fenn a Kremllel – egyelőre nyíltan nem ítélte el az oroszok hétfő esti lépéseit.

Megemlítették ugyanakkor Orbán Viktor miniszterelnök korábbi Facebook-bejegyzését, amelyben jelezte az Európai Tanács elnökének, Charles Michelnek, hogy Magyarország része a közös uniós álláspontnak, valamint Szijjártó Péter rövid közleményét. Ebben a külgazdasági és külügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók kérdésében Budapest sosem törte meg az uniós egységet.

 

Az orosz behatolást megelőzően így festettek a Donyec-medencében ukrán és szakadár ellenőrzés alatt álló területek

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7

Szijjártó: A diplomáciai megoldásba vetett utolsó utáni reményünket sem szabad feladnunk

Megszólalt Szijjártó Putyin bejelentése után

Nem szabad feladni a diplomáciai megoldás reményét - írta a külgazdasági és külügyminiszter.

„Az ENSZ elkapta a vírust, amelyet a kreml terjeszt”

Szerhij Kiszlicja, Ukrajna ENSZ-nagykövete is felszólalt a BT ülésén. Arról beszélt, hogy Oroszország egy „vírus”, amely nyolc éve uszít háborúra és káoszra.

Az ENSZ beteg. Ez tény. Elkapta a vírust, amelyet a Kreml terjeszt

– jelentette ki, majd hozzátette, hogy Ukrajna nem fél semmitől és senkitől. „Senkinek sem tartozunk semmivel. És nem is fogunk átadni semmit senkinek” – ismételte meg az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij keddre virradóra mondott szavait a Politico beszámolója szerint.

Kína nem választott oldalt

Legalábbis az ENSZ BT ülésén nem. A Reuters beszámolója szerint a kínai ENSZ-nagykövet arról beszélt, hogy mindkét oldalnak önuralmat kell tanúsítania és elkerülnie minden olyan lépést, amely tovább fokozhatja a helyzetet.

Hozzátette azt is, hogy szívesen fogad minden kísérletet a helyzet diplomáciai úton történő rendezésére.

Ukrajnát vádolja agresszióval Oroszország

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén az orosz nagykövet, Vaszilij Nebenzija amellett érvelt, hogy országának meg kell védenie a Moszkva által támogatott szakadát ukrán régiókat az „ukrán agressziótól”. Közölte: nem akarják engedni, hogy újra vérfürdő törjön ki a Donbasz régióban.

Arról is beszélt a nagykövet, hogy Oroszország továbbra is nyitott a diplomáciai megközelítésre, és hangsúlyozta, hogy Ukrajnát továbbra is köti a minszki megállapodás. Erről mondta azt korábban az amerikai ENSZ-nagykövet, hogy Putyin orosz elnök – azzal, hogy elismerte a szakadár területek függetlenségét – „cafatokra tépte”.

Az Egyesült Államok szerint a hétfő este bejelentett lépéssel akarja Oroszország megteremteni az ürügyet Ukrajna lerohanására.

„Putyin cafatokra tépte a minszki megállapodást”

Az ENSZ biztonsági tanácsának New York-i ülésén Linda Thomas-Greenfield amerikai nagykövet elítélte, hogy Oroszország függetlenként ismerte el a két szakadár ukrán régiót, amelynek nyomán súlyos következményekre figyelmeztetett.

Úgy fogalmazott: Vlagyimir Putyin „cafatokra tépte a minszki megállapodást”, és Washington arra számít, hogy „itt nem fog megállni” – számolt be a Reuters hírügynökség.

Orbán már megszólalt, Szijjártó még néma

A magyar miniszterelnök még hétfő este jelezte, mely állásponthoz tartja magát Magyarország az eszkalálódó orosz–ukrán konfliktusban.

Orbán Viktor a putyini bejelentés után: Magyarország a közös uniós álláspont részese

A magyar kormányfő nem sokkal azután jelentkezett a Facebookon, hogy Putyin beküldte az orosz hadsereget Kelet-Ukrajnába. Szijjártó Péter Facebook-oldaláról nem derült ki, hogy történt volna bármi. Az sem, hogy az általa jégtörőnek nevezett Orbán Viktornak végül miért nem sikerült megakadályoznia a háborút.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedd reggel háromnegyed hatig még nem szólalt meg. Közösségi oldalán a legutóbbi, hétfő késő esti bejegyzés arról szól, hogy Magyarország barátként és szövetségesként gondol Belgiumra. Erről itt írtunk.

Videóüzenetet küldött az ukrán elnök

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök keddre virradóra videóüzenetben fordult az ukránokhoz.

„Amint változást látunk a helyzetben, amint a kockázatok növekedését látjuk, mindazt tudatni fogjuk. Most nincs ok a kaotikus cselekvésre, mindent megteszünk, hogy ez a jövőben is így maradjon” – hangoztatta az államfő. Hangsúlyozta, hogy Kijev elkötelezett a helyzet békés, diplomáciai úton történő rendezése mellett. „Csakis ezt az utat követjük” – emelte ki, egyúttal kijelentette, hogy Ukrajna nem adja fel területeit.

„A saját földünkön vagyunk, nem félünk senkitől és semmitől, nem tartozunk senkinek semmivel, és nem is adunk senkinek semmit, és ebben biztosak vagyunk. Mert nem 2014 februárja van, hanem 2022 februárja. Más ország, más hadsereg, de ugyanaz a cél: a béke, Ukrajna békéje” – fogalmazott az elnök, utalva arra, hogy 2014-ben csatolta el Oroszország Ukrajnától önhatalmúlag a Krím félszigetet, majd robbantotta ki a fegyveres konfliktust a Donyec-medencében. „Egy ország, amely nyolc éve támogatja a háborút, nem tudja fenntartani a békét, ahogy állítja” – közölte az államfő.

A Kreml változatlanul tagadja Kijev vádjait, amelyek szerint a kezdetektől fegyverekkel és katonákkal segítette a Donyec-medencei szakadárokat, a térségben dúló konfliktust pedig Moszkva „polgárháborúnak”, Ukrajnán belüli belháborúnak nevezi.

Zelenszkij videóüzenetében hangsúlyozta, hogy Ukrajna nemzetközileg elismert határai Oroszország lépései ellenére is változatlanok maradnak. Szavai szerint Ukrajna egyértelműen szuverenitása és területi integritása megsértésének minősíti Oroszország legutóbbi lépéseit. Kiemelte, hogy e döntések következményeiért minden felelősség Oroszország politikai vezetését terheli.

„A megszállt donyecki és luhanszki régiók függetlenségének elismerése azt jelentheti, hogy Oroszország egyoldalúan kilép a minszki egyezményekből, és figyelmen kívül hagyja a normandiai keretek között hozott döntéseket” – szögezte le az elnök, hozzátéve, hogy ez aláássa a béketörekvéseket és lerombolja a tárgyalási formátumokat.

A Donyec-medencei konfliktus tárgyalásos rendezésére életre hívott úgynevezett normandiai formátumban Ukrajna, Oroszország, Németország és Franciaország vesz részt.

Johnson Zelenszkijjel egyeztetett

A brit miniszterelnök szerint valós lehetőség az Ukrajna elleni orosz invázió „a következő órákban és napokban”. Johnson ezt a véleményét az ukrán elnökkel, Vologyimir Zelenszkijjel tartott hétfő éjjeli telefonos megbeszélésén fejtette ki.

A beszélgetésben a brit kormányfő erőteljesen elítélte Putyin lépését, kijelentve: a fejlemény nyomán működésképtelenné váltak a kelet-ukrajnai válság rendezését szolgáló minszki megállapodások és az egész minszki folyamat.

Johnson közölte Zelenszkijjel, hogy London máris egyeztetést kezdett partnereivel, és a következő napokban felveti az ügyet az ENSZ Biztonsági Tanácsában, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnél (EBESZ).

Tájékoztatta az ukrán elnököt arról is, hogy a brit kormány már felvázolt olyan szankciókat, amelyek célkeresztjében az Ukrajna területi integritásának megsértéséért felelősök állnak, és ezek az intézkedések már kedden érvénybe lépnek.

A Downing Street tájékoztatása szerint Johnson és Zelenszkij egyetértett abban, hogy orosz invázió esetén a Nyugatnak támogatnia kell Ukrajnát, de továbbra is diplomáciai megoldásra kell törekedni „az utolsó lehetséges másodpercig”.

A londoni miniszterelnöki hivatal közölte azt is, hogy Johnson elnökletével kedd kora reggel összeül a brit kormány különleges fejlemények idején ülésező, az adott helyzetnek megfelelően változó összetételű tanácskozó testülete (COBRA) a legújabb ukrajnai események megvitatására. A Downing Street szóvivője szerint az ülés napirendjén lesz a brit válaszlépések összehangolása is, beleértve a megállapodást egy jelentős, azonnal érvénybe léptetendő szankciócsomagról.

1 2 3 4 5 6 7
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!