szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az orosz offenzíva Kijevnél jár, az ukránok azonban eltökéltek. A kommunikációs fronton támadást indított Putyin, puccsra szólította fel az ukrán katonákat. Közben az Egyesült Államok, az EU és Nagy-Britannia is szankciókat fogadott el az orosz elnökkel és külügyminiszterével szemben is.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Pénteken az orosz csapatok közelebb jutottak Kijev belvárosához, este erősödő bombázásról számoltak be a hvg.hu tudósítói. A gosztomeli repülőtér már napközben elfoglalták az oroszok, az ukrán haderő ugyanakkor keményen védekezik, a védelmi tárca szerint már 2800 fős veszteséget okoztak és 80 kilőtt harckocsiról és több mint 500 páncélozott jármű kilövéséről adtak hírt.

A kommunikációban is jelen van az eltökéltség, péntek reggel az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij televíziós beszédében azt mondta: nem félünk Oroszországtól, nem félünk Oroszországgal beszélni, nem félünk beszélni államunk biztonsági garanciáiról, illetve semleges státuszáról sem. Az ukránok eltökéltségéről a kollégáink is beszéltek: a kijevi rendőrök szerint annyian jelentkeznek önkéntesnek, hogy kifogytak a felszerelésből.

Az ukrán közösségi média mégsem Zelenszkij beszédétől volt hangos, hanem Kígyó-szigetek védőitől, akiket máris a háború hőseinek neveznek. Amikor a helyszínre érkező az orosz hadihajó megadásra szólította fel a szigeten lévő 13 ukrán katonát, azok azt válaszolták, hogy „Orosz hadihajó, menj, és b*szd meg magad.” Mind a 13-an életüket vesztették az ezután következő bombázásban.

Vlagyimir Putyin orosz elnök délután szintén kommunikációs offenzívába kezdett: felszólította az ukrán hadsereget, hogy buktassa meg az ukrán vezetést, amelyet „kábítószerfüggők és neonácik bandájának” nevezett, továbbá azzal vádolta őket, hogy „Kijevben telepedtek le, és túszul ejtették az ukrán népet”.

Péntekre az ukránok szerint kiderült az is, hogy az oroszoknak Moszkvának két fő célja van: Kijev körülzárása, illetve egy Oroszországot, a Krímet és a Moldovához tartozó, magát függetlennek nyilvánított Moszkva-barát Dnyesztermenti Köztársaságot összekötő tengerparti folyosó megteremtése. Ez egyben azt is jelentené, hogy Ukrajnát Oroszország elvágná a Fekete-tengertől.

A kijevi magyar nagykövetség még nyitva van, 13 ott dolgozó maradt ott a magyaroknak segíteni. Szijjártó Péter külügyminiszter szerint ez a létszám elég ahhoz, hogy teljeskörűen el tudják látni a feladataikat. Azt mondta, hogy ha vannak olyan magyarok, akik ott éreznék magukat biztonságban, várják őket.

Orbán Viktor is megszólalt az ukrán helyzetről, azt mondta, az elkapkodott nyilatkozatok csak rontják a helyzetet. A miniszterelnök megismételte azt a napokban sokat ismételt mantrát, miszerint ki fognak állni Magyarország nemzeti érdekei mellett, és nem fogják engedni, hogy Magyarországot bárki belesodorja a háborúba.

Áder János köztársasági elnök már sokkal keményebben fogalmazott: az orosz támadást mi is a nemzetközi jog súlyos megsértésének és a Moszkva által eddig vállalt nemzetközi kötelezettségek megcsúfolásának tekintjük. Abszurdnak és elfogadhatatlannak tartjuk azt a moszkvai érvelést, amely nem csupán Ukrajna határait, hanem annak állami létjogosultságát is megkérdőjelezi – közölte.

Az Európai Unió is újra lépett pénteken, szankciós listára helyezte Vlagyimir Putyin orosz elnököt és Szergej Lavrov orosz külügyminisztert. Ez a két politikus EU-ban fellelhető számláinak befagyasztását, elérhetetlenné tételét jelenti. A döntést Magyarország is támogatta. A büntetőintézkedéseknek öt eleme van, a cél az, hogy a Kreml ne legyen képes finanszírozni az Ukrajna elleni háborút – mondta Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője. Szankciós listára tette Putyint és Lavrovot Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is.

A nap további hírei itt olvashatók:

Az orosz erők Kijev körbezárására készülhetnek, a Nyugat óvatosan büntet - az ukrajnai háború percről percre

Aligha fér kétség hozzá csaknem egy nappal azután, hogy Vlagyimir Putyin parancsára orosz csapatok indítottak támadást Ukrajna ellen: a Kreml célja nemcsak Kijev megtörése, hanem egyenesen annak bevétele is. Közben az Egyesült Államok, az Európai Unió és Nagy-Britannia is szankciókat jelentett be Oroszországgal szemben, de a nagyon kemény, nagyon fájdalmas döntések elmaradtak, jobb esetben késnek. Magyarország már készül az Ukrajnából érkező menekültek fogadására, közben a konfliktus máris a kampány egyik témájává vált. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-val és a hvg360-nal, ahol kiküldött tudósítóink jelentkeznek rendszeresen az ostromlott Kijevből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!