szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Liz Truss brit külügyminiszter szerint Ukrajna győzelme mindenki számára stratégiai fontosságú, így az ukrajnai háború „mindenki háborúja”. Az uniós energiaügyi biztos szerint Európának át kell alakítania az energetikai rendszerét. Folyamatosan frissülő hírfolyamunk az orosz-ukrán háborúról.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Nem engedik be a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreit a zaporizzsjai erőműbe

Rafael Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója szerint nem fenntartható, sőt veszélyes is lehet az a szituáció, amely kialakult Európa legnagyobb atomerőművénél, a zaporizzsjai létesítménynél – idézi a Sky News. A NAÜ munkatársait ugyanis minden próbálkozásuk ellenére nem engedik be az erőmű területére, amelyet jelenleg az oroszok tartanak az ellenőrzésük alatt. Márpedig – mondja Grossi – a létesítmény javításokat igényelne.

A főigazgató hangsúlyozta, hogy az atomenergia-ügynökség továbbra is próbál nyomást gyakorolni az orosz kormányra, hogy a szervezet ellenőreit odaengedjék az erőműhöz.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Bejött Moszkva stratégiája, kétéves csúcson a rubel

77 rubel alá is csökkent egy euró ára egy rövid időre, márpedig itt 2020 júniusa nem járt. A Reuters szerint ez egyértelműen annak köszönhető, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök bebizonyította: nem viccel, és valóban rubelben követeli a fizetést a földgázért, aki pedig nem így fizet, nem kap földgázt.

A rubel védelmében a moszkvai nemzeti bank 20%-ra emelte az alapkamatot február végén. Akkor sok befolyásos személyiség próbálta meggyőzni Putyin elnököt, váltsa le a nemzeti bank elnökét, mert a magas kamat megfojtja az orosz gazdaságot. Putyin nemet mondott. A rubel árfolyama lassan visszatért a háború előtti szintre, mert a vásárlók továbbra is vették az orosz földgázt és olajat. Ezért azonban – a szerződésnek megfelelően – dollárban vagy euróban fizettek. Putyin - a nemzeti bank tanácsára - kitalálta, hogy rá kell kényszeríteni a külföldi vásárlókat arra, hogy rubelben egyenlítsék ki a gáz árát. Ily módon ugyanis akaratlanul segítik a rubel árfolyamának az erősödését, holott a szankciók célja pontosan ennek az ellenkezője volt.

További részletek ebben a cikkben.

Megérkezett az Egyesült Államokba a tengerészgyalogos, aki 2019 óta volt orosz fogságban

Tevor Reed amerikai tengerészgyalogos szabadon engedéséért cserébe az oroszok azt kérték, hogy a kábítószer-csempészésért elítélt pilótát, Konsztantyin Jarosenkót adják át nekik az amerikaiak. A fogolycsere Törökországban ment végbe.

Elengedtek az oroszok egy fogságban tartott tengerészgyalogost egy pilótájukért cserébe

Trevor Reed 2019 óta volt orosz fogságban, míg Konsztantyin Jarosenkót 2010-ben ítélték 20 év börtönre az amerikaiak kábítószercsempészés miatt.

Moszkva szerint az ukránok nem hajlandók válaszolni a békemegállapodási javaslataikra

Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Maria Zakharova szerint Ukrajna még nem válaszolt a békemegállapodásra tett orosz javaslatokra. "Az orosz oldal még nem kapott választ" – fogalmazott a Reuters szerint Zakharova.

A legutóbbi béketárgyalásra Oroszország és Ukrajna között egy hónappal ezelőtt került sor Isztambulban, azóta a felek jelentős áttörést nem értek el a lehetséges megállapodás felé vezető úton.  

 

Megszavazták, hogy Németország nehézfegyvert küldjön Ukrajnának

A Deutsche Welle (DW) beszámolója szerint történelmi szavazásra került sor Németországban: a törvényhozók eldöntötték, hogy nehézfegyvereket is fognak küldeni Ukrajnának. Az előterjesztés szerint, amelyet a kormányzó pártok és a legnagyobb ellenzéki párt, a konzervatív CDU is támogatott, a katonai segítségnyújtás folytatódik, és ahol csak lehet, fel is gyorsítják azt.

Németország eszerint több katonát is fog küldeni a kelet-európai országokba, hogy a NATO-jelenlétet megerősítsék, és a DW azt írja, hogy a németek arra ösztönzik az orosz katonákat, hogy tegyék le a fegyvert, és kérjenek menedéket Németországban, illetve az Európai Unióban.

A szavazásnál a szélsőjobboldali AfD tiltakozott, mivel szerintük a nehézfegyverek megszavazásával Németország csak elnyújtja a háborút Ukrajnában, és a nukleáris háború felé sodorhatja az országokat. Ugyanerre hívta fel a figyelmet a baloldali párt, a Linke is: emlékeztettek Olaf Scholz kancellár korábbi nyilatkozatára, amely szerint a nehézfegyverek szállításával Németország növelné a kockázatát a nukleáris eszkalációnak.

Németország körülbelül 9,1 milliárd euró értékben importált orosz gázt és olajat a háború kitörése óta

Az ukrajnai háború kitörése óta Németország vásárolta a legtöbb orosz olajat és gázt

Egy független kutatócsoport mérése szerint Oroszország két hónap alatt 63 milliárd eurót keresett a fosszilis energiahordozók exportjával.

Egy hatéves ukrán kislány az utcán furulyázva gyűjt pénzt golyóálló mellényre

A Dnyipro városában élő, hatéves Solomiia Reut eddig 5000 hrivnyát gyűjtött össze az utcán zenéléssel az ukrán hadsereg számára, ez forintban kifejezve 59 ezer forint. A The Kyiv Independent azt írja, hogy ez az összeg a fele annak, amennyibe kerül a katonák számára egy golyóálló mellény. Az összeg másik felét a gyerek édesanyja egy közösségi finanszírozási kezdeményezés keretében pótolja ki.

Felkavaró látvány fogadta az ENSZ főtitkárát Borodjankában

António Guterres ENSZ-főtitkár a Putyinnal való találkozója után Kijevbe látogatott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is beszéljen. A látogatás keretében Guterres elmegy azokra a Kijev környéki településekre is, amelyeket márciusban az orosz csapatok tartottak megszállás alatt. Ezek közül az egyik a fővárostól északnyugatra fekvő Borodjanka, amelynek a lakóépületei az orosz légicsapások következtében részben megsemmisültek, részben súlyosan megrongálódtak.

Antonio Guterres Borodjankában

A romok között sétálva a főutcán António Guterrest lesújtotta a látvány. "Mikor nézem ezeket az elpusztított épületeket, azt képzelem, hogy akár az én családom is benne lehetett volna ezekben a házakban, amelyek most le vannak rombolva és feketék. Látom, ahogy az unokáim pánikolva menekülnek.

A háború egy abszurditás a 21. században 

– tette hozzá a főtitkár.

Az ukrán elnök szerint Európában senki sem remélheti, hogy egy normális gazdasági együttműködést fent fog tudni tartani az oroszokkal

"Oroszország nemcsak a gázra, de mindenféle kereskedelemre fegyverként tekint. Csak idő kérdése, hogy mikor lesz egyik vagy másik kereskedelmi terület bevetve azért, hogy az európaiakat politikailag zsarolni tudják, vagy hogy Oroszország katonai gépezetét meg tudják erősíteni" – fogalmazott Volodimir Zelenszkij arra reagálva, hogy a Gazprom leállította a gázszállítást Lengyelország és Bulgária felé.

Zelenszkij: Eddig 600 milliárd dollárba került Ukrajnának a háború

Az ukrán elnök listázta Ukrajna eddigi veszteségeit. Egyúttal közölte azt is, hogy Oroszország fegyverként használja a gáz visszatartását Európával szemben.

Zelenszkij listázta Ukrajna eddigi infrastrukturális veszteségeit

Az elnök szerint

  • több mint 32 millió négyzetméter lakóterület,
  • több mint 1500 oktatási intézmény,
  • körülbelül 2500 kilométernyi út és majdnem 300 híd,
  • és több mint 350 egészségügyi intézmény rongálódott meg, vagy lett a földdel egyenlővé a feburár 24. óta tartó háborúban.

Zelenszkij: Eddig 600 milliárd dollárba került Ukrajnának a háború

Az ukrán elnök listázta Ukrajna eddigi veszteségeit. Egyúttal közölte azt is, hogy Oroszország fegyverként használja a gáz visszatartását Európával szemben.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!