szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán hatóságok szerint a 700 ezres déli város két területén is orosz rakéták csapódtak be szerdán kora reggel, melynek során egy ember meghalt, hárman megsérültek. Az ukrán elnök arról beszélt, hogy az energiahordozókból származó bevételből finanszírozzák a „Kreml hadigépezetét”. Percről percre követjük a háború mai eseményeit.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Nem csak lefoglalná, el is adná az EU az orosz oligarchák vagyontárgyait

Egy olyan terv került az Európai Unió döntéshozói elé a Politico értesülése szerint, amellyel az orosz oligarchák EU-ban lévő vagyontárgyait és a pénzeszközeiket nem csak befagyaszthatnák, hanem lefoglalhatnák és eladhatnák.

A Politico arra is emlékeztet: az eszközök befagyasztása jogilag trükkös feladat. Az oroszok körülbelül 300 milliárd dollárt tartanak összesen hét olyan országban, amely már szankciókat vezetett be ellenük, tehát ha valahogy sikerülne megoldani a lefoglalást jogszerűen, az fájdalmas ütés lehet a leggazdagabb oroszoknak.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

A rendőrség szerint 9 ezren érkeztek kedden Ukrajnából Magyarországra

Kedden az ukrán–magyar határszakaszon 5312 ember lépett be Magyarországra, míg a román–magyar határszakaszon belépők közül 3975-en nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság. A beléptetettek közül a rendőrség 272 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes.

22 ezer áldozata lehet Mariupol ostromának

Ez legalábbis az ukrán területre menekült városvezetők becslése, de a számokat természetesen teljesen precízen ellenőrizni nem lehet. Petro Andrjuscsenko, a polgármester egy tanácsadója a CNN-nek azt nyilatkozta, valószínűnek tartja, hogy az áldozatok száma végül ennél is sokkal nagyobb lesz. Arról is beszélt, hogy a városban, miután orosz kézre került, nincs világítás éjszakánként, a helyiek csak orosz engedéllyel mozoghatnak, a mobilhálózatot pedig csak most kezdik újjáépíteni.

Mit jelenthet Magyarországnak az újabb veszélyhelyzet?

Az elmúlt tizenkét évben olyat még nem láttunk, amikor Orbán Viktor kormánya valamit ne mert volna meglépni – mi jöhet most? Ezt jártuk körül, a részleteket ide kattintva olvashatják.

Kamikaze drónokat is bevetett az ukrán hadsereg

Most először mutattak be az ukránok felvételeket arról, hogy kamikaze drónokat vetnek be az oroszok ellen. Ezek a drónok felrobbannak a becsapódáskor, így komoly károkat tudnak okozni, ha az ellenséges katonai bázisokhoz irányítják őket.

A világ élelmiszerbiztonságát fenyegeti az ukrán kikötők elleni blokád

Arról szivárogtatott ki információkat az amerikai hírszerzés, amit már eddig is tudni lehetett: az orosz hadsereg blokád alá vette az ukrán kikötőket, így a Fekete-tengeren a nulla közelébe esett a kereskedelmi hajóforgalom. Ez pedig nagyon nagy baj az egész világ számára, azt például külön kiemeli a jelentés, hogy a háború előtt a világ búzatermésének nagyjából tizedét Ukrajna adta.

Az oroszok elfoglalták Szvitlodarszkot

Miközben Ukrajna más részein finoman szólva sincsenek nagy sikereik az oroszoknak, Donyeck és Luhanszk környékén előre tudnak nyomulni. A legújabb sikerük Szvitlodarszk elfoglalása, kedden az ukránok feladták a várost.

Háborús veszélyhelyzet van Magyarországon

Éjfélkor hatályba lépett a rendelet, amely szerint háborús veszélyhelyzet van – a parlament kedd délután adta meg a lehetőséget arra a kormánynak, hogy ilyet kihirdessen, majd este 11 óra környékén jelent meg a Magyar Közlönyben a rendelet.

Hogy pontosan mit hoz magával mindez, arról egyelőre csak találgatni lehet, részletesebb szabályokat a nap későbbi részére ígértek. Annyi biztos, hogy az egészségügyi veszélyhelyzet alatt a rendeleti kormányzást könnyítette meg a hasonló szabályozás, akkor a veszélyhelyzetre hivatkozva olyan témákban hozta meg a kormány rendeletek tömegeit, amelyeknek semmi közük nem volt a járványhoz.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!