szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének legutóbbi, jereváni csúcstalálkozóján több olyan epizód is lejátszódott, ami rámutatott arra, hogy Oroszország még a saját katonai tömbjén belül is páriává vált.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Rányomhatta bélyegét a háború az orosz katonai nagyhatalmiság ethosza és a szovjet nosztalgia köré felépített Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetére, amit nem véletlenül szokás „keleti-NATO-nak” is hívni. Ez derül ki legalábbis azokból a közösségi médiára felkerült videókból, ahol az örmény elnök, Nikol Pasinjan több alkalommal is sajátosan viselkedett orosz vendégével, Vlagyimir Putyinnal szemben.

Az első videón az látható, hogy Pasinjan bejelenti, hogy nem hajlandó aláírni a csúcstalálkozó után kiadni tervezett nyilatkozatot, amivel láthatóan meglepi a jobbszélen ülő Lukasenkát.

A másik videó pedig a KBSZSZ tagok közös fotózkodását örökítette meg, itt Pasinjak jól észrevehetően igyekszik minél távolabb tartani magát Vlagyimir Putyintól.

De mi a baja Pasinjaknak Putyinnal? Leginkább az, hogy Örményországnak az Azerbajdzsánnal folytatott konfliktusában Oroszország volt a fő szövetségese, ám a jelek szerint Moszkva az Ukrajna elleni háborúját sem tudja megnyerni, így a szerződés alapjául szolgáló orosz katonai nagyhatalmiság képe szenvedett némi csorbát az elmúlt hónapokban. Egészen egyértelművé téve, ahhoz, hogy Örményország sikeresen tudja felvenni a harcot Azerbajdzsánnal, új szövetséges után kell néznie és ebben nem segítik az orosz elnökkel készült közös fotók.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Kijev nagy részén továbbra sincs áram, az Egyesült Államok újabb 400 millió dolláros katonai segítséget küld Ukrajnába - a háború hírei

Az ukrán elnök ismét elítélte az országa energiahálózata ellen zajló orosz támadást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!