szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Meghátrálni látszik a kínai vezetés az elmúlt napok lezárás- és kormányellenes tüntetései után.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Napokon belül bejelentik Kínában a koronavírus terjedése ellen hozott karanténszabályok enyhítését és a tömeges tesztelés visszafogását – értesült a Reuters. Ez azt jelenti, hogy a kínai vezetés változtat az eddig követett zéró Covid politikáján, amely az utóbbi időben heves tiltakozást váltott ki az ország több nagyvárosában.

A jövőben a fertőzöttek egy része – például a várandós nők és azok az idősek, akiknek más betegségük is van – az otthonában is töltheti a karanténidőszakot bizonyos feltételekkel. Erre korábban nem volt lehetőség, és egész közösségeket zártak be, időnként hetekre, még akkor is, ha csupán egyvalaki tesztje lett pozitív.

Az utóbbi napokban több városban is nagyobb szabadságot adtak az embereknek, helyenként megszüntették a korábban elrendelt lezárásokat. Így történt Kantonban is kevesebb mint 24 órával azután, hogy a rendőrök összecsaptak a kordonokat bontó és tesztelőközpontot megrongáló demonstrálókkal. A város egyik kerületében újra megnyithattak az iskolák, az éttermek és az üzletek, mozik is.

Kordonokat bontottak a Covid-korlátozások ellen tüntetők Kantonban

A hírügynökség megjegyezte, hogy bár az esetszámok országszerte továbbra is rekordközeliek, Szun Csun-lan miniszterelnök-helyettes, az egyik legfontosabb járványügyi döntéshozó arról beszélt: gyengül a vírus betegségokozó képessége. Korábban ennek éppen az ellentétét hangsúlyozták a hatóságok.

Mostanra Kína maradt az egyetlen jelentős gazdaság, amely még mindig lezárásokkal igyekszik kordában tartani a koronavírus-fertőzést. Mostanáig ennek köszönhetően valóban sikerült alacsonyan tartani a halálozási számokat, az emberekben azonban nem alakult ki természetes védettség a kórokozóval szemben, ráadásul az átoltottság sem elég magas, főleg az idősek körében. Mindezek miatt a szakértők úgy látják, hogy ha Kínában szabadon engedik a fertőzést, nagyon megugrik majd a covidosok és a halálos áldozatok száma, a kezelésükre ugyanis nincs megfelelően felkészülve az egészségügyi rendszer.

A Reuters jelezte: bár úgy tűnik, hogy a zéró Covid politika enyhítése válasz a tiltakozó megmozdulásokra, a hatóságok továbbra is keresik azokat, akik részt vettek rajtuk. A demonstrációkon új jelenség volt, hogy az ott lévők nem csupán a korlátozások eltörlését, hanem Hszi Csin-ping és a Kínai Kommunista Párt távozását, valamint demokráciát és szólásszabadságot is követeltek.

Peking Covid-politikáját tesztelik a tiltakozók, akármennyire igyekszik megfélemlíteni őket a rendszer

A Nobel-díjas közgazdász szerint egy nagy járvány esetén szigorú közegészségügyi intézkedésekre, korlátozásokra van szükség, de tudni kell, mikor jön el e politika módosításának ideje. Szerinte ezt a Nyugat jól lépte meg, Kína azonban drasztikusabb, egyben figyelmetlenebb módon járt el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG360 hvg360

Paul Krugman: Így vesztette el Kína a Covid-háborút

A Nobel-díjas közgazdász szerint egy nagy járvány esetén szigorú közegészségügyi intézkedésekre, korlátozásokra van szükség, de tudni kell, mikor jön el e politika módosításának ideje. Szerinte ezt a Nyugat jól lépte meg, Kína azonban drasztikusabb, egyben figyelmetlenebb módon járt el.