szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szabályozás 2023. április elsejével lép hatályba, a törvény indoklása szerint így akarják elejét venni annak, hogy egy esetleges zavargás idején fegyveres szabotázscsoportok alakuljanak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A litván parlament csütörtökön törvényt fogadott el, amellyel megtiltották a balti ország területén élő orosz és belarusz állampolgároknak a fegyvertartást. A szabályozás 2023. április elsejével lép hatályba, a törvény indoklása szerint így akarják elejét venni annak, hogy egy esetleges zavargás idején fegyveres szabotázscsoportok alakuljanak. 

Hivatalos adatok szerint jelenleg 294 orosz és 46 belarusz állampolgár rendelkezik fegyvertartási engedéllyel Litvániában. Az érintetteknek a jogszabály hatályba lépésétől számítva egy éven belül el kell adniuk fegyvereiket, vagy át kell adniuk a rendőrségnek. Az engedélyeiket bevonják. Amennyiben nem tesznek eleget az új előírásnak, elkobozzák a fegyvereiket.

Litvánia a kalinyingrádi orosz exklávéval és Belarusszal határos. A balti ország a biztonsága elleni közvetlen fenyegetésnek tekinti Oroszország ukrajnai hadműveletét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!