szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Atomtengeralattjárót küldtek a térségbe az amerikaiak, a franciák pedig Libanonnak küldenek páncélozott harcjárműveket.

Izrael háborúban
Kitört az újabb háború a Gázai övezetben, miután a Hamász palesztin terrorszervezet 2023. október 7-én megtámadta Izraelt. A brutális akcióban és az arra adott izraeli válaszcsapásokban ezrek haltak meg. A háború legfontosabb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

A mai nap eddigi legfontosabb eseményei

  • A Hamász vezette egészségügyi minisztérium szerint a háború október 7-ei kezdete óta a Gázai övezetben az izraeli hadsereg támadásaiban elhunyt emberek száma meghaladta a 10 ezret.
  • Egy magas rangú Hamász-tisztviselő szerint Izrael „gázai holokausztot” hajt végre, és egy sajtótájékoztatón meghívta az ENSZ-t, hogy legyen szemtanúja az izraeli „háborús bűnöknek” a kórházakban.
  • Az izraeli hadsereg azt állítja, hogy két részre vágta Gázát, Észak-Gázára és Dél-Gázára. Emellett kijelentette, hogy négy órára megnyitott egy humanitárius folyosót, amelyen keresztül a Gáza északi részén élő civilek délre utazhatnak.
  • A Gázából Egyiptomba vezető rafahi átkelőt ismét megnyitották, hogy a listán szereplő külföldi állampolgárok elhagyhassák a területet.
  • A Hamász libanoni fegyveres szárnya több rakétát is kilőtt Izraelre, amely a háború kitörése óta a legjelentősebb támadás volt Izrael északi határán. Az incidens tovább fokozza a konfliktus eszkalációjának veszélyét.
  • Gázában a tegnapi áramszünet után – a konfliktus kezdete óta harmadszor – helyreállt az internetkapcsolat.
  • Az iráni elnök a jelentések szerint jövő vasárnap Szaúd-Arábiába utazik, hogy részt vegyen az Iszlám Együttműködési Szervezet csúcstalálkozóján.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

EU: További 25 millió eurót kap Gáza

Az EU további 25 millió euróval növeli a Gázának nyújtandó humanitárius segítséget, és így összesen 100 millió eurót fordít a gázai civilek megsegítésére, jelentette be hétfőn Brüsszelben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Hozzátette, az EU Izraellel, Egyiptommal és az ENSZ-szel együttműködve azon dolgozik, hogy minél több humanitárius segélyt szállító konvoj léphessen be az övezetbe.

Mint mondta, a segélyek jelenleg a rafahi határátkelőn keresztül érkeznek, mennyiségük azonban nem elegendő ahhoz, hogy kielégítse a szükségleteket. "Kiemelt feladatunk, hogy a partnerekkel együttműködve megerősítsük Rafah logisztikai kapacitását. Ezzel egyidejűleg kiegészítő útvonalakon dolgozunk. Egy Ciprusról induló tengeri folyosó, garantálná a segélyek folyamatos, szabályozott áramlását" – mondta.

Von der Leyen felhívta a figyelmet, hogy az EU-nak mind Izrael támogatása, mind a gázai civilek megsegítése egyenlően fontos. Elítélte, hogy a Hamász terrorszervezet a menekülttáborok és a polgári infrastruktúra alatt bunkereket épít, harcosokat rejteget és fegyvereket tárol, továbbá ártatlan palesztinokat és túszokat használ élő pajzsként. "Miközben tehát Izraelnek joga van harcolni a Hamász ellen, az is lényeges, hogy igyekezzen elkerülni a polgári áldozatokat, és hogy a lehető legcélzottabban lépjen fel" – hangsúlyozta.


Blinken: „Elértük az izraelieknél, hogy tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy a minimálisra szorítsák vissza a civil áldozatok számát"

Az amerikai külügyminiszter szerint a humanitárius szüneteknek köszönhetően több segélyszállítmány juthatna be a Gázai övezetbe.

Blinken: „Elértük az izraelieknél, hogy tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy a minimálisra szorítsák vissza a civil áldozatok számát"

Az amerikai külügyminiszter szerint a humanitárius szüneteknek köszönhetően több segélyszállítmány juthatna be a Gázai övezetbe.

Izraeli katonák fenyegették a palesztinok ellen elkövetett bűnökről forgató német ARD újságíróit Ciszjordániában

Az izraeli hadsereg elnézést kért, de egyelőre nem lehet tudni, hogy kivizsgálják-e az esetet.

Izraeli katonák fenyegették a palesztinok ellen elkövetett bűnökről forgató német ARD újságíróit Ciszjordániában

Az izraeli hadsereg elnézést kért, de egyelőre nem lehet tudni, hogy kivizsgálják-e az esetet.

A törökök lényegében a Hamász követeléseit ismételték meg az amerikaiak felé

Hétfőn találkozott Ankarában Antony Blinken amerikai és Hakan Fidan török külügyminiszter. A találkozó eredményéről érkező első híradások nem túl biztatóak, ezek szerint a török fél lényegében a Hamász követeléseit tolmácsolta a közel-keleti helyzet megoldásával kapcsolatban. Ez pedig nem más, mint hogy a Gázába hurcolt izraeli túszokért cserébe az izraelieknek szabadon kellene engedniük a palesztin foglyaikat, akiknek a nagy része nem valami romantikus politikai ügyek miatt leültetett forradalmár, hanem kőkemény terrorista.

Franciaország több tucat páncélozott járművet küld Libanonba

Franciaország több tucat páncélozott járművet fog küldeni a libanoni hadseregnek, hogy az megfelelően el tudja látni a járőrözési feladatokat az országban – közölte Sebastien Lecornu védelmi miniszter. Az izraeli-libanoni határon egyre nő a feszültség a Hezbollah libanoni fegyveres csoport és az izraeli hadsereg közötti folyamatos harcok miatt.

A L'Orient Le Jour című libanoni napilapnak nyilatkozva Lecornu hozzátette, hogy létfontosságú a libanoni nemzeti hadsereg megerősítése, hogy jól tudjon együttműködni az ENSZ békefenntartó erőivel.

(Al-Dzsazíra)

Állítólag újra van internet- és telefonszolgáltatás Gázában

A NetBlocks internetfigyelő csoport szerint helyreállt az internetkapcsolat a Gázai övezetben.

A telefon- és internetszolgáltatások tegnap szakadtak meg – a háború kezdete óta immár harmadik alkalommal. A Netblocks szerint ez volt a második leghosszabb áramszünet.

A Palesztin Vörös Félhold Társaság szintén közölte, hogy a Gázai övezetben helyreállt a távközlési és internetszolgáltatás. Azt mondták, hogy azt „az izraeli hatóságok szándékosan és erőszakkal kapcsolták le”.

(BBC)

IDF: 38 körözött palesztint tartóztattak le Ciszjordániában

Az IDF szóvivői egysége hétfőn közölte, hogy az izraeli hadsereg 38 körözött palesztint tartóztatott le Ciszjordániában, akik közül ötöt a Hamász tagjaként azonosítottak.

A közlemény szerint továbbá lezártak három nyomdát Hebronban és Qilqis faluban, ahol a Hamászhoz kötődő anyagokat gyártottak. Az izraeli erők Halhul és Beit 'Anan palesztin városokban is akcióztak.

(Haaretz)

Izrael bunkerromboló bombákkal támadja a Hamász föld alatti alagútjait

Bunkerromboló bombákkal próbálja az izraeli légierő felszámolni a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász terrorszervezet föld alatti védelmi rendszerét – tudatta az izraeli katonai szóvivő. Éjjel az izraeli légierő bunkerromboló bombákat használt, amelyek behatolnak a föld alá, hogy károsítsák a Hamász földalatti alagút-, bunker-, és lőszerraktár-rendszerét, melyeket a civil lakosságot élő pajzsként használva lakóépületek, kórházak, iskolák és közintézmények alá építettek – közölte az izraeli hadsereg.

Az utóbbi órákban a vadászgépek mintegy négyszázötven katonai célpontot támadtak, köztük katonai egységeket, megfigyelőállásokat, páncéltörő állásokat. A szárazföldi erők átvették az irányítást egy jelentős Hamász erődítmény fölött az övezet északi részén, amely megfigyelőállomásokat, kiképző komplexumokat és terrorista alagutakat tartalmazott. A haditengerészet a Földközi-tenger irányából lőtt páncéltörő rakétakilövőket és a terrorszervezet további célpontjait. Heves tűzpárbaj volt Bét Hanúnban és Hán-Junisz külvárosában.

Jonatan Konrikosz, az izraeli hadsereg nemzetközi szóvivője vasárnap este azt mondta, hogy Izrael két órára abbahagyta a tüzelést, hogy a palesztinok átjussanak a Gázai övezet északi, harcok sújtotta részéből a biztonságosabb déli részébe. Egyúttal ismételten felszólították a palesztinokat, hogy vonuljanak délre.

Vasárnap este heves rakétatűz érte a Gázai övezetből Izrael középső és déli részének városait, melyet a Vaskupola légvédelmi rendszer rakétái elhárítottak. A rakéták kilövése után Izraelben megszólalnak a légiriadó szirénái, és az emberek az óvóhelyekre menekülnek.

(MTI)

Törökországba érkezett Antony Blinken, hogy Gázáról tárgyaljon, de Erdogan inkább elutazott máshova

Az amerikai külügyminiszter órákkal azt követően érkezett az országba, hogy a török rendőrségnek könnygázzal és vízágyúval kellett feloszlatnia egy délkelet-törökországi amerikai légibázis ellen vonuló többszázas tüntető tömeget.

 

Törökországba érkezett Antony Blinken, hogy Gázáról tárgyaljon, de Erdogan inkább elutazott máshova

Az amerikai külügyminiszter órákkal azt követően érkezett az országba, hogy a török rendőrségnek könnygázzal és vízágyúval kellett feloszlatnia egy délkelet-törökországi amerikai légibázis ellen vonuló többszázas tüntető tömeget.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!