szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ukrajna kinevezésére váró magyarországi nagykövete nem is fűzött hozzá semmit a megválasztott elnök szavaihoz.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

“Ha én leszek az elnök, egy nap, vagyis 24 óra alatt véget vetek a háborúnak” – mondta Donald Trump még 2022 májusában a CNN-nek. Ezt az idézetet osztotta meg választási győzelme alkalmából Sándor Fegyir, Ukrajna kinevezésére váró magyarországi nagykövete az X-en.

Arra a kérdésre, hogy mégis hogyan teremtené meg a békét 24 óra alatt, Trump azt válaszolta, egyaránt találkozna Volodimir Zelenszkijjel és Vlagyimir Putyinnal, ugyanis mindkettőjüknek vannak erősségei és gyengeségei, a háború pedig 24 órán belül véget ér.

Korábban már Zelenszkij is kommentálta Trump szavait, nagyon veszélyesnek nevezte a kijelentést, hiányolja ugyanis a republikánus jelölt tervét a háborút követő időszakra vonatkozóan. Hozzátette, aggasztja a gondolat, hogy Trump egyoldalúan hozhat meg döntéseket, amelyek bár nem kedveznek Ukrajnának, ám mégis véghez viheti őket.

“Bízunk abban, hogy az Egyesült Államok továbbra is erős kétpárti támogatásban részesíti Ukrajnát” – ezt már a mai eredmények után írta ki Zelenszkij, és gratulációjában felidézte szeptemberi találkozóját Trumppal, ahol a Győzelmi Tervről beszéltek.

Mindeközben a világ vezetői sorra gratulálnak Trumpnak, a NATO főtitkára, Mark Rutte Zelenszkijhez hasonlóan arról írt, bízik benne, hogy a “békéhez erő kell”-elv mentén eredményes lesz a transzatlanti együttműködés, és valóban elhozza a békét Ukrajnában.

Gratulációjában Szijjártó Péter magyar külügyminiszter arról írt, “minden eddiginél jobb esély van arra, hogy Ukrajnában majdnem ezer nap után végre újra béke legyen”, az a nagy kérdés azonban, hogy milyen békét képzel el Trump. Elképzelhetetlennek tűnik ugyanis, hogy belátható időn belül – pláne egy nap alatt – olyan megállapodást tudjon tető alá hozni, amelyben Ukrajna nem mond le területe jelentős részéről.

Az amerikai elnökválasztás híreit itt követheti percről percre tudósításunkban.

Akárki ül be a Fehér Házba, Ukrajna marad a lélegeztetőgépen

M ég súlyosabb helyzetbe hozhatja Kijevet , ha az amerikai elnökválasztás után visszaesik az USA-ból érkező hadi segítség mértéke. A védelemhez való külföldi hozzájárulás ugyanis eddig sem volt elégséges. Ha Amerika kihátrál Ukrajna mögül, Európa mennyire tudja átvenni a helyét? És vajon milyen „csodafegyverrel” teremtene békét Ukrajnában Donald Trump?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!