szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A dél-koreai hírszerzés közép- és nagy hatótávolságú eszközökre gyanakszik.

Oroszország légvédelmi rakétarendszereket szállít Észak-Koreának, cserébe azért, hogy Phenjan katonákat küld Putyin Ukrajnával szembeni háborús erőfeszítései támogatására – írja a dél-koreai hírszerzési információkra hivatkozó AP News. A nemzetközi közösség régóta találgatja, hogy Észak-Korea mit kaphat cserébe a valószínűleg több mint tízezer, az ukrajnai háborúba küldött katonáért cserébe és az ennél jóval jelentősebb, milliós tételben számolható tüzérségi gránátok átadásáért.

A dél-koreai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója kifejtette, hogy információik szerint Oroszország légvédelmi rakétákat és ezzel kapcsolatos felszereléseket biztosított, hogy segítsen megerősíteni a főváros, Phenjan légvédelmi hálózatát. Konkrét eszköztípusokat nem nevezett meg, ám a dél-koreai sajtó szerint Oroszország SZ-400-as nagy hatótávolságú föld-levegő rakétákat és földi radarrendszereket küldhet, mely a kategória legmodernebbjei közé tartozik. A beszámolók arra is utalást tesznek, hogy a kis hatótávolságú légvédelmi feladatokat Észak-Korea képes saját maga is képes ellátni, így valószínűsíthető az SZ-400-as.

Nincs az a trükk, amellyel jogszerűvé tehető az észak-koreai katonák megjelenése az orosz-ukrán háborúban

Mivel Oroszország az agresszor, az észak-koreai katonák bevetése akkor is jogsértő, ha védelmi megállapodásra hivatkozva Kurszknál teszik ezt – mondta a HVG-nek Csapó Zsuzsanna nemzetközi jogász.

Phenjan a múlt hónapban azzal vádolta meg Dél-Koreát, hogy drónok segítségével propaganda-papírrepülőket szórnak a főváros fölé. Észak-Korea katonai akcióval fenyegetőzött, ha ismét szórólapokat dobnak le. A dél-koreai hadsereg nem erősítette meg, hogy ő állna a művelet mögött. Több szakértő szerint is a hasonló aktusokat szeretne megelőzni Kim Dzsong Un az elméletben drónvédelemre is alkalmas kiegészítésekkel érkező eszközökkel.

A nyilvánosságra hozott hírszerzési adatok szerint Oroszország gazdasági segítséget is juttat délkeleti szomszédjának, ráadásul űr- és rakétatechnológiát is megoszthat. Noha utóbbi csupán megerősítésre váró sejtés, azzal már deklaráltan tényként kezelik Szöulban, hogy északi szomszédjuk műholdgyártási kapacitást kap Oroszországtól – ahogy erre Putyin is utalt Kim Dzsong Unnal tartott tavalyi csúcstalálkozóján.

Észak-Korea és Oroszország erőteljesen fokozták az együttműködést, a múlt hónapban – a dél-koreai hírszerzés szerint – Észak-Korea 2023 augusztusa óta több mint 13 ezer konténernyi tüzérségi gránátot és rakétát küldött Oroszországba, hogy kompenzálja az agresszor haderejének fogyatkozó készleteit. A segítségnyújtás olyan volumenű, hogy az elmúlt hónapokban az Oroszország által ellőtt tüzérségi muníció közel fele észak-koreai.

Az is ma került a nyilvánosság elé brit forrásokból, hogy idén március óta Oroszország több mint egymillió hordó olajjal látta el Észak-Koreát.

Komoly veszélyt jelent Ukrajna számára, ha megjelennek Kim Dzsongun halhatatlanjai

Észak-Korea vélhetően nem száll be hivatalosan az orosz-ukrán háborúba, de minden jel arra utal, hogy Kim Dzsongun az ország történetében először tényleg katonákkal segíti szövetségesét. Több mint tízezer észak-koreai katonát vethetnek be Ukrajnában, ami nem tűnik soknak, de mégis nagy segítség lehet Vlagyimir Putyin számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!