szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új felmérés szerint az uniós polgárok egyre inkább Amerika-szkeptikusak, és úgy vélik, itt az ideje, hogy az EU saját külpolitikát folytasson, és lazítsa kapcsolatait Washingtonnal.

Egyre több uniós polgár távolodik el az Egyesült Államoktól – derül ki a Bertelsmann Alapítvány által a 27 tagországban több mint 26 ezer ember körében végzett felmérésből, amelyről az Euronews számolt be.

Az unióban élők 49 százaléka szerint Washington már nem a legfontosabb szövetségesük, helyette más országokat, például az Egyesült Királyságot (13%) vagy Kínát (10%) részesítik előnyben.

A leginkább USA-szkeptikus ország Belgium, ahol az emberek mindössze 43 százaléka tartja az USA-t a legfontosabb katonai partnerének, míg Lengyelországban volt a legmagasabb az USA-pártiak aránya (65%).

Melyik ország Európa legfontosabb szövetségese? (%)
Euronews

Az USA-szkeptikusok demográfiai és politikai profilja

A felmérés felvázolta az USA-szkeptikus európaiak jellemzőit, amiből kiderült, hogy ők általában 18 és 35 év közöttiek, alacsonyabb iskolai végzettségűek, baloldali politikai nézeteket vallanak, és gyakran élnek vidéken.

Ezzel szemben azok, akik inkább támogatják az Egyesült Államokat, általában 55 év felettiek, magasabb iskolai végzettségűek, jobbközép politikai nézeteket vallanak, és nagyobb valószínűséggel élnek városokban.

Az európaiak kevesebb együttműködést akarnak az USA-val

Lengyelország kivételével az európaiak többsége (63%) úgy véli, hogy az EU-nak lazítania kellene az USA-val való együttműködését, és önálló utat kellene követnie. Ez a vélemény különösen erős a külpolitikában: a válaszadók 73 százaléka szeretné, ha az EU aktívabb szerepet vállalna. „A közvélemény e jelentős változása megerősíti, hogy az európai vezetőknek többet kell tenniük az európai biztonságért” – mondta Isabell Hoffmann, a Bertelsmann Európa szakértője.

A NATO azonban túlnyomórészt továbbra is a nemzetközi biztonság sarokköve marad – 64 százalékuk úgy látja, hogy védelmet nyújt az elsődleges fenyegetésekkel szemben.

Az idősebb korosztályokhoz képest a fiatalok “kevésbé hisznek abban, hogy a NATO „védi a békét Európában”, és nagyobb valószínűséggel gondolják úgy, hogy a nemzetközi kapcsolatok inkább a versenyen, mint az együttműködésen alapulnak.

Mi jelenti az európaiak szerint a legnagyobb fenyegetést a biztonságra nézve?

Az európaiak országonként nagyon eltérően ítélik meg, hogy mi jelenti számukra az elsődleges fenyegetést.

Összességében egynegyedük (25%) úgy véli, hogy jelenleg a határok biztosításának elmulasztása jelenti a legnagyobb fenyegetést az európai békére nézve, ezt követi a terrorizmus (21%), a kibertámadások (19%), a külföldi támadás (18%) és a szervezett bűnözés (17%).

Franciaország és Lengyelország azok a nemzetek, amelyek minden más európai országnál jobban tartanak az ellenőrizetlen határoktól, míg a külföldi agresszió miatt leginkább Lengyelország aggódik.

Trump az ukrajnai háborúval foglalkozó különmegbízottat nevez ki

Keith Kellogg már nyáron előállt egy tervvel, ami mielőbb tárgyalásra ösztönözné a feleket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!