szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A férfi semmit sem tudott a börtön mélyén arról, hogy mi történt Szíriában. Étlen-szomjan tartották napok óta, míg rá nem találtak.

Hihetetlen kínzások nyomait és rengeteg bebörtönzött embert találtak a szíriai lázadók azután, hogy Bassár el-Aszad egykori rezsimje megbukott, a diktátor, pedig elmenekült az országból. A CNN az egyik titkos börtönben forgatott, amikor egy pokróckupac alatt egy férfit találtak.

A rab nem tudott arról, hogy Aszadot elűzték, sőt az elmúlt hetek eseményeiről sem értesült. A CNN riportere és a lázadó katonák együtt kísérték a férfit a fényre. Vízzel itatták a napok óta étlen-szomjan fekvő foglyot, aki nem tudta elhinni, hogy szabad lesz.

Megrázó felvételek:

Lauren Cone on X (formerly Twitter): “”You’re okay, you’re okay.”A remarkable moment as CNN’s @clarissaward and her team find a Syrian prisoner left behind in a secret prison, alone and unaware the Assad regime was no more. pic.twitter.com/Cz6TBWHvts / X”

“You’re okay, you’re okay.”A remarkable moment as CNN’s @clarissaward and her team find a Syrian prisoner left behind in a secret prison, alone and unaware the Assad regime was no more. pic.twitter.com/Cz6TBWHvts

CNN International PR on X (formerly Twitter): “”Syria is free.”Extraordinary moment as @clarissaward and her team witness a Syrian prisoner freed from a secret prison in Damascus. Left alone for days without food, water or light, the man was unaware Bashar al-Assad’s regime had fallen. pic.twitter.com/ZAnGiBlLON / X”

“Syria is free.”Extraordinary moment as @clarissaward and her team witness a Syrian prisoner freed from a secret prison in Damascus. Left alone for days without food, water or light, the man was unaware Bashar al-Assad’s regime had fallen. pic.twitter.com/ZAnGiBlLON

A szíriai diktátor bukása utáni napokban elképesztő tömeg jelent meg a Saydnaya-börtönnél. Az évek során Aszad uralmának rémisztő jelképévé vált a Damaszkusztól mintegy 30 kilométerre lévő intézmény, ahol az Amnesty International adatai szerint csak 2011 és 2015 között 13 ezer foglyot végeztek ki, míg más becslések szerint 2011 és 2018 között legalább 30 ezer ember halt meg leginkább kínzás, de sokszor az egészségügyi ellátás hiánya vagy éhezés miatt. Hogy azóta mi történt a helyiek által gyakran csak „emberi vágóhídnak” nevezett intézményben – egészen a rendszer bukásáig –, arról még megközelítő adatok sincsenek.

A helyieknek azonban nincs kétségük afelől, hogy a szörnyűségek nem álltak le, ezért nem volt meglepő, hogy amint elfoglalták a lázadók a fővárost, tömegek indultak meg a börtön felé, kiszabadítani a rabokat:

Földi pokol Aszad hírhedt börtönében: minden szárny más kínzásra specializálódott

A legóvatosabb becslések szerint is tízezreket vertek és gyötörtek meg válogatott módszerekkel a szíriai Saydnaya-börtönben. Amitől a leginkább féltek az ott sínylődők hozzátartozói – a föld alatti titkos celláktól – azt egyelőre nem találták meg, de ami kiderült, az is bőven elég ahhoz, hogy pontos képet kapjunk arról, hogyan uralkodott Bassár el-Aszad.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!