szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Visszafordíthatatlan változások küszöbén állunk.

Egyre inkább közeledik Amazónia ahhoz a ponthoz, amikortól visszafordíthatatlan lesz az esőerdő pusztulása, és már szavannának kell tekinteni – figyelmeztetett egy, a Nature Communicationsben publikált kutatás.

Ennek nem csak az erdőirtás az oka. Az Amazonas-medence több része a klímaváltozás miatt már most sokkal kevesebb esőt kap, mint amennyire szüksége lenne.

A Stockholm Resilience Center kutatása úgy számol: Amazónia 40 százalékában már most kritikusan kevés eső esik.

Arie Staal, a kutatás vezetője azt nyilatkozta a The Guardiannek: azért is veszélyes az egyre kevesebb eső, mert öngerjesztő folyamatot indíthat be. Mivel a falevelek vizet párologtatnak, ha több az erdő, több lesz az eső is. Vagyis ha kevesebb a fa, akkor még kevesebb eső várható, a szárazság miatt több erdőtűz lehet, így a korábbinál is több fa pusztulhat el.

Eközben már augusztusban arról írtunk, hogy

Idén sokkal több tűz ütött ki az amazóniai esőerdőkben, mint tavaly

Környezetvédők szerint a hamarosan végleges formát öltő, az Európai Unió és dél-amerikai országok közti kereskedelmi megállapodást felhasználható lenne arra, hogy visszaszorítsák az erdőirtásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Zhvg

A magyar GDP 29-szeresét költhetik el a klímaváltozás kárenyhítésére 2100-ban, ha nem vigyázunk

Egy új kutatásban nem azt számolták ki, hogy mennyibe kerülne a klímaváltozás ellen küzdeni, hanem azt, hogy mennyire drága volna a kárenyhítés. Olyan számok jöttek ki, amelyekkel inkább a csillagászok szoktak foglalkozni, de egy pozitívum azért van: legalább arra van esély, ha visszafogjuk a károsanyag-kibocsátást, hogy az évszázad közepe után ne romoljon rettenetesen a helyzet még tovább.