szerző:
Lehoczky Annamária
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A folyók árterein a vízvisszatartás növelésével a gazdasági károk és az árvíz-kockázatnak kitett lakosság több mint 70 százalékkal csökkenthető lenne Európa-szerte, állapította meg az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának tavalyi jelentése. Az elmúlt hét katasztrofális következményekkel járó európai árvizei keserű figyelmeztetést jelentenek az egyre több tudományos tanulmányban megerősített tényre: az éghajlati kockázatok, köztük az árvizekkel szembeni védekezésben a természetalapú megoldások óriási előrelépést jelenthetnek a hagyományos mérnöki megoldásként alkalmazott szürke infrastruktúrával szemben, számos járulékos hasznot hoznak, és a legtöbb esetben gazdaságilag is megéri ezeket alkalmazni.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Friss, átfogó tanulmányában egy nemzetközi kutatócsoport két évtized tudományos publikációit áttekintve bemutatta, hogy mennyiféle módon segítenek bennünket a különféle ökoszisztémák a természeti kockázatok mérséklésében, és megállapította, hogy

a legtöbb ökoszisztémára épülő megoldás költséghatékony módon csökkenti az éghajlati és más természeti veszélyek hatásait.

A kutatók több mint 500 tanulmány alapján 30 különböző természeti veszélyt vettek számba, melyeket természetalapú megoldásokkal igyekeznek kivédeni vagy enyhíteni a helyiek. Az elemzett cikkek több mint harmada folyami és tengerparti áradások mérséklésével foglalkozott, amelyek a katasztrófák egyik leggyakoribb kiváltó okai. A tanulmány számos esetet talált arra is, hogy a jól tervezett természetalapú megoldások hatékonyak a viharok, hurrikánok, cunamik és szennyezések hatásainak mérséklésében, továbbá a partpusztulás megelőzésében.

AFP

Az ún. természetalapú vagy természetközeli megoldások (Nature Based Solutions) egy gyűjtőfogalom, ami olyan tevékenységeket foglal magába, amelyek a természetes, illetve módosított ökoszisztémák védelmét, helyreállítását, valamint az ezekkel való fenntartható gazdálkodást segítik, és ezzel számos társadalmi, gazdasági és környezeti hasznot hoznak. Ilyenek például a mangrove-erdők: ezek nemcsak óriási mennyiségű légkörből megkötött szenet tároznak a növényi biomasszában és a talajban, de emellett hatalmas gyökérrendszerük segítségével védik a partokat a hurrikánok, vihardagály és tengerszint-emelkedés miatti erősebb eróziótól is. Városi környezetben is vannak ilyenek: a parkok, városi fák, zöld tetők és falak, esőkertek számítanak például természetalapú megoldásoknak.

A Nature-ben publikált tanulmány eredménye persze nem meglepő, a tanulmány erejét a korábbi tudományos eredmények összegzése adja.

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) természetalapú megoldásokról szóló idén januárban publikált jelentése számos európai esettanulmányt közölt, amik alátámasztották, hogy a természetalapú megoldások költséghatékony és olcsó megoldást kínálnak számos természeti és éghajlati kockázat csökkentésére.

Európa-szerte és hazánkban is az egyik legjelentősebb kockázati tényező az árvízveszély, amit gyakran a gátak megerősítésével igyekszünk megoldani. Ugyanakkor a természetes megoldások sok esetben jóval kedvezőbb eredményt hoznak és pénztárca-kímélőbbek is.

AFP

A német Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség és a Drezdai Műszaki Egyetem által jegyzett 2010-es tanulmány szerint az Elba és mellékfolyói ártereinek helyreállítása jelentősen javítaná az árvízvédelmet, csökkentené a folyók tápanyagterhelését és támogatná a biológiai sokféleséget, sőt még 1,2 milliárd euró gazdasági hasznot is hozna. A természetes megoldás költség-haszon aránya is nagyon kedvező, kb. 1:3.

Egy korábbi tanulmány pedig kimutatta, hogy nyolc európai mintaterületen a folyók és árterük helyreállításával csökkentek az árvizek okozta mezőgazdasági- és erdőkárok, nőttek a terméshozamok, és összességében évente hektáronként 1400 ± 600 euró nettó gazdasági-társadalmi hasznot hozott a rehabilitálás.

Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának 2020-ban kiadott jelentése szerint

a folyók árterein a vízvisszatartás növelésével a gazdasági károk és az árvíz-kockázatnak kitett lakosság több mint 70 százalékkal csökkenthető lenne Európa-szerte, és ezen természetalapú megoldás költség-haszon aránya meghaladja az épített infrastruktúrát alkalmazó megoldásét.

Az árvíz természetes visszatartását célzó tiszatarjáni vizes élőhely helyreállítása jó hazai példa az ilyen megoldásokra. A kubikgödrökkel borított területen állandó, egymással összekapcsolt nyílt vízfelületeket hoztak létre, melyek a talajvízkészletek pótlásán keresztül természetes vízellátást biztosítanak a mezőgazdaságnak, emellett élőhelyként, illetve táplálkozóhelyként szolgálnak a vad és legelő állatállomány számára. Emellett a helyreállított ártéri területek rekreációs lehetőséget is biztosítanak a helyieknek, és serkentik az ökoturizmust.

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség jelentése hangsúlyozta, hogy

a természetalapú megoldások óriási előrelépést jelenthetnek a hagyományos mérnöki megoldásként alkalmazott szürke infrastruktúrával szemben, ugyanis számos járulékos hasznot hoznak, és a legtöbb esetben gazdaságilag is megéri ezeket alkalmazni.

AFP

A kék-zöld infrastruktúra elemek a helyi adottságoktól függően használhatók a szürke infrastruktúra alternatívájaként, vagy azzal kombinálva. Természetesen nem minden esetben alkalmazhatók csupán természetalapú megoldások, a helyszíni jellemzők mellett az enyhíteni kívánt természeti kockázat(ok) mértékétől és jellegétől is függ, hogy mennyire hatékony önmagában a természetes alternatíva. De már ezek mérlegelése, lehetőség szerinti előtérbe helyezése is egyfajta paradigmaváltást jelent az évtizedekig domináns, mérnöki-infrastrukturális megközelítéshez képest.

Mind globálisan, mind az EU-ban egyre szélesebb körben építik bele az éghajlatváltozással és biológiai sokféleség megőrzésével foglalkozó szakpolitikákba a természetalapú megoldásokat, és az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal) is fontos elemként kezeli őket. Már számos jó gyakorlat létezik hazánkban is, a cél az, hogy ezekből egyre többet és gyorsabban valósítsunk meg.

Lehoczky Annamária, meteorológus, éghajlatkutató (PhD), környezeti szakújságíró írása eredetileg a Másfélfok.hu-n jelent meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dobos Emese Zhvg

Ott is rendkívül heves esőzésekre kell készülnünk, ahol eddig nem volt jellemző

A klímaváltozás miatt módosul a ciklonok pályája, így olyan területeken pusztíthatnak nagy horderejű viharok, ahol ez eddig nem fordult elő. A felmelegedés miatt pedig hevesebb esőzésekre számíthatunk és emiatt pár óra leforgása alatt kialakulhatnak villámárvizek. A kérdés már csak az, milyen gyorsan cselekszünk, hogy megpróbáljuk csökkenteni a károkat.

Lehoczky Annamária Gazdaság

Pénzügyileg is megérné a természetbe fektetni

A legfrissebb számítások szerint a természetalapú megoldásokkal a költséghatékony kibocsátás-csökkentések akár 37 százalékát is biztosíthatnánk 2030-ig ahhoz, hogy jó eséllyel 2 °C alatt tartsuk a század végére várható globális melegedés mértékét. És nem csak a környezetvédelemről van szó: a Világgazdasági Fórum becslése szerint a természetet előnyben részesítő megoldások 10 billió dolláros üzleti lehetőséget nyithatnak meg, és 2030-ig akár 395 millió munkahelyet teremthetnek.