Ballai Vince
Ballai Vince
Tetszett a cikk?

Ismerjék meg az abu hennát, egy kis termetű, rejtőzködő életmódú, a tudomány számára eddig ismeretlen kígyófajt! A pár arasznyi fényes rézszínű kis sikló fontos összekötő kapocs a nemzetség izraeli és ománi fajai között, szaúd-arábiai felfedezésénél ott volt egy magyar szakember.

Kis termetű, rejtőzködő kígyó, jellegzetes vöröses és melanisztikus (fekete) színezettel is előfordul

– jellemzi a tudomány számára eddig ismeretlen új kígyófajról szóló szakcikk a Rhynchocalamus hejazicust. 

Az új fajt a szaúd-arábiai Al-Ula régióban dolgozó kutatók írták le. Az eredményről Patkó László, a térségben dolgozó magyar természetvédelmi szakember adott hírt. Az élénk színű kígyófajra egyik éjszakai táborhelyük közelében bukkantak a terepmunkát végző kutatók, de mindenkit zavarba hozott, és nem csak a helyszínen: 

egyik szakkönyvben sem találtuk meg, és még a tapasztalt szakértők sem tudtak biztosan válaszolni a kérdésre, hogy milyen fajról is lehet szó.

– írta Patkó László angol nyelvű LinkedInposztjában.

A nemzetközi kutatócsapat tagjai ezután fotókat készítettek, további egyedeket gyűjtöttek a környéken, majd bevetették magukat a laborba, és a genetikai elemzések során arra jutottak, hogy bizony egy a tudomány számára ismeretlen fajt találtak. Az új faj, mint írták, jelentős elterjedési hiányosságot tölt ki az igazi siklóformák alcsaládba tartozó közel-keleti Rhynchocalamus nemzetségének Izraelben, illetve a jemeni és ománi partvidéken honos fajai között, amelyekkel szoros rokonságban is áll.

A kutatók azt feltételezik, hogy az újonnan leírt faj élőhelye akár Jordániára és Szaúd-Arábia más területeire is kiterjedhet. Főként a nedvesebb és hűvösebb éghajlatú hegyvidéki térségekben, homokos, köves talajon fordul elő. A begyűjtött egyedek mérete (a szájnyílástól a kloákáig) 16 és 32 centiméter között ingadozott, tehát nem egy nagy méretű fajról van szó. A kutatók azt is feltételezik, hogy az R. hejazicus emberi civilizáció által zavart területeken is megél, ennél fogva úgy vélik,

nem szükséges a veszélyeztetett fajok közé sorolni.

“Egy ilyen ritka, rejtőzködő életmódot folytató faj felfedezése rámutat a tudományos leírásokban meglévő hiányosságokra, egyúttal arra is figyelmeztet, hogy fokozni szükséges a megfigyeléseket az eddig fel nem tárt területeken, hogy valós képet kaphassunk a fajok sokféleségéről” – írják a tanulmány összefoglalójában.

Az új faj az igazi siklóformák számtalan nemzetsége közül a Rhynchocalamushoz tartozik. Ebbe a nemzetségbe eddig öt fajt soroltak: a Rhynchocalamus arabicust, a baranit, a dayaneaet, a levitonit a melancophelust és a satuninit. A nemzetség most Patkó László és kollégái révén kiegészülhet egy hatodikkal: a R. hejazicusszal. Nevét felfedezésének helyéről, a Szaúd-Arábia nyugati-északnyugati részét elfoglaló Hidzsáz régióról kapta. 

Mint a szakember felhívta rá a figyelmet, az új faj “csak” a tudomány számára újdonság, a kis hüllőt a helyiek természetesen ismerik és egyszerűen csak úgy hívják, hogy 

Abu Henna.

Patkó László egy különleges és nagyszabású projektben dolgozik Szaúd-Arábiában, aminek végső célja a sivatagi leopárd élőhelyének helyreállítása, és a mára rendkívül megritkult nagyragadozó ismételt meghonosítása, elterjesztése a területen. A projektnek egyébként része a térség ökoszisztémájának alapos megismerése, az (akár új) állat- és növényfajok számbavétele, a közöttük meglévő kapcsolatok feltárása. A szakember az alábbi interjúban beszélt részletesen erről a munkáról:

Újra otthont teremtenek az egyik legritkább nagymacskának a szaúdiak – egy magyar szakember is dolgozik rajta

Szaúdi-Arábia nagy ambícióval igyekszik differenciálni alapvetően olajkitermelésen és -értékesítésen alapuló gazdaságát. Számtalan nagyívű program is indult ennek jegyében, legyen szó futurisztikus megavárosról, focibizniszről, vagy épp a turisztikai vonzerő növeléséről. Utóbbi körébe tartozik az az eddig példátlan természetvédelmi rekonstrukciós program, amivel egy csúcsragadozót telepítenének vissza ősi élőhelyére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!