szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A La Niña sem segített.

A Copernicus európai obszervatórium szerint az idei volt a világon valaha mért legmelegebb január; az eredmények szertefoszlatták azokat a reményeket, hogy a La Niña jelenség megszakítja a csaknem két éve tartó rekordhőmérséklet-sorozatot.

„2025 januárja egy újabb meglepő hónap, amely folytatja az elmúlt két évben megfigyelt rekordhőmérsékleteket, annak ellenére, hogy a trópusi Csendes-óceánon La Niña-állapotok alakultak ki, és ennek átmeneti lehűtő hatása van a globális hőmérsékletre” – mondta Samantha Burgess, a Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (C3S) igazgatóhelyettese a csütörtökön közzétett havi jelentésében.

A Copernicus szerint a 13,23 Celsius-fokos átlaghőmérséklet „2025 januárjában 1,75 Celsius-fokkal volt magasabb az iparosodás előtti szintnél”, mielőtt az ember a szén, az olaj és a fosszilis gáz tömeges felhasználásával radikálisan megváltoztatta volna az éghajlatot.

A tudósok arra számítottak, hogy a sorozat, amely a valaha mért két legmelegebb 2023-as és 2024-es évvel kezdődött, az El Niñónak a végével, és ellentétének, a La Niñának az érkezésével véget ér. „Ez az, ami egy kicsit meglepő… nem látjuk azt a lehűlő hatást, vagy legalábbis átmeneti fékezést a globális hőmérsékleten, amire számítottunk” – mondta Julien Nicolas, a Copernicus klímakutatója az AFP francia hírügynökségnek.

A globális hőmérséklet, amelynek emelkedése aszályokat, hőhullámokat és pusztító árvizeket okozott, nagy mértékben függ a tengerek hőmérsékletétől. A Föld több mint 70 százalékát borító, az éghajlatot elsődlegesen szabályozó óceánok felszínének hőmérséklete 2023 áprilisa előtt soha nem látott szinten volt, 2025 januárja pedig a második legmelegebb hónap az óceánok felszínén, a 2024 januárjában felállított abszolút rekord mögött.

A Copernicus szerint az Északi-sarkvidéken, ahol a tél szokatlanul meleg, a tengeri jég januárban elérte a legalacsonyabb januári kiterjedését, ami majdnem megegyezik a 2018-as évével.

Ezzel a hőmérsékleti rekorddal

2025 januárja „a tizennyolcadik lesz az elmúlt tizenkilenc hónapból, amikor a felszíni levegő globális átlaghőmérséklete több mint 1,5 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti szintet”

– jegyzi meg az európai megfigyelőközpont. Ez több mint a +1,5 Celsius-fokos szimbolikus határérték, a 2015-ös párizsi klímamegállapodás legambiciózusabb határértéke, amely a globális felmelegedés jóval 2 Celsius-fok alatt tartását célozza. A megállapodás a hosszú távú tendenciákra vonatkozik: legalább 20 éven keresztül kell ilyen átlagos felmelegedést megfigyelni ahhoz, hogy az a határérték túllépésének minősüljön.

E kritérium alapján az éghajlat jelenleg körülbelül 1,3 Celsius-fokkal melegszik. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) becslése szerint az 1,5 Celsius-fokos határértéket valószínűleg 2030 és 2035 között érjük el. Ez független az emberi üvegházhatású gázok kibocsátásának alakulásától, ami a szakértők szerint jelenleg közel van a csúcsponthoz, de még nem csökken.

Michael Bloomberg milliárdos kifizeti Washington helyett az amerikai hozzájárulást az ENSZ klímavédelmi egyezményéhez

Michael Bloomberg milliárdos üzletember alapítványa közölte, hogy más szervezetetekkel együttműködve biztosítani fogják, hogy az Egyesült Államok teljesítse globális klímavédelmi pénzügyi vállalásait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!