Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Csökkentheti a gyomorrák kialakulásának a veszélyét a sós ételek, mint például a szalonna, a kenyér és reggeli gabonafélék fogyasztásának visszafogása a World Cancer Research Fund (WCRF) rákkutatási szervezet szerint.
Az egészséges életmód hatékonyan csökkentheti az örökletes hajlamból fakadó kockázatokat szívbetegségek esetében - derítették ki amerikai szívgyógyászok.
Sokan úgy vélik, hogy a szívroham gyakorisága döntően az örökletes tényezőktől, a bőrszíntől vagy a földrajzi környezettől függ, ám egy világméretű vizsgálat tanúsága szerint az előbbieknél nagyobb szerepe van az ülő életmódnak. Nemzetközi kutatócsoport 52 országban gyűjtött adatait az European Heart Journal februári száma közölte.
Segíti a szervezet glükóz- és inzulinszintjének csökkentését, ha étkezés után nem üldögélünk órákig, hanem húsz percenként felállunk és járkálunk kicsit - állapították meg tanulmányukban ausztrál kutatók.
Valószínűleg jobban visszatartja az embereket az egészségtelen ételek fogyasztásától, ha nem a kalóriaértéküket tüntetik fel a csomagoláson, hanem azt, hogy hány perc futással lehet ledolgozni azokat - állítják kutatók.
Ha az egészséges életmódról van szó, nehéz eldöntenünk, hogy a rengeteg tévhit, közhely, és hamis vélekedés között mi az, ami megfontolandó, netán követendő. Egy új könyv most azt tanácsolja, hogy táplálkozzunk génjeinknek megfelelően. Az elméleti megalapozottság mellett rengeteg gyakorlati tanácsot is kaphatunk.
Az elmúlt évszázadban az emberi élet várható hossza jelentősen megnövekedett, már csak azt kellene valahogy elérnünk, hogy minél tovább maradjunk egészségesek - mind testileg, mind szellemileg. A feladat valójában félelmetesen egyszerű.
Rossz hír a húst szeretőknek, hogy semmilyen állati eredetű táplálék nem mentes az általában mumusként emlegetett koleszterintől, az viszont jó, hogy ha odafigyelünk az életmódunkra – nem dohányzunk, rendszeresen sportolunk, az ételeink pedig alacsony zsírtartalmúak – elkerülhetjük a táplálkozásfüggő betegségek kialakulását, még akkor is, ha genetikailag hajlamosak vagyunk rájuk.
Fantasztikus előrelépésnek lehetünk tanúi: az Európai Bizottság kérésére az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) átdolgozza közel húszéves (egész pontosan 1993-as) referenciaértékeit az európai étrendre vonatkozóan.
Az egészséges táplálkozásra buzdítás rendkívül nemes, és hosszú távon az államháztartási mérlegben is pozitívan jelentkező vállalás. Az vagy, amit megeszel, aki szemetet eszik, nagyobb valószínűséggel lesz beteg, ellátása pénzbe kerül. Bár a lerövidülő nyugdíjas évek megint csak az állam malmára hajtják a vizet, úgy tűnik, nem eléggé, mert a közelgő hamburgeradó állítólag szervezetünk érdekeit szolgálja. Biztos ez? Péter Anna írása.