szerző:
Haulitus Anikó
Tetszett a cikk?

A húsvéti ünnepi asztalon a jó sonka mellett ott kell lennie az orrfacsaróan csípős, könnyfakasztó tormának. Amúgy érdemes lenne gyakrabban fogyasztani, hiszen nem véletlenül tartják az életerő jelképének.

A csípős növényt már Hippokratész is igen nagyra tartotta. Annyira, hogy kórházát olyan helyre építtette, ahol a közvetlen közelben tormát termesztettek. Betegei számára pedig a torma fogyasztását gyógyszerként írta elő.

arena 2000

Annyi biztos, jól tesszük, ha rendszeresen fogyasztunk belőle, mert számos betegséget megelőzhetünk vele. A torma A-, B-, C-, E-vitamint tartalmaz, valamint jódot, kalciumot és mangánt. Jellegzetes csípős ízét és illatát a mustárolaj adja, amely az egyik létező legerősebb antibiotikum. A torma az egyik legjobb antibakteriális hatású növény. Nagyon jól hat az anyagcserére, az emésztésre is, így fogyókúrák alatt különösen ajánlatos.

Sokat próbált fogyókúrázok azt állítják, egy hét alatt olyan erős vízhajtó hatást érhetünk el vele, hogy az deréktájon centikben mérhető. Így érdemes tartalékolni belőle a húsvéti nagy trakták utáni napokra. Mint a legtöbb növény, ez is frissen a legjobb. Ezért, ha tehetjük, mindig csak annyit reszeljünk le, amennyit éppen elfogyasztunk. Annál is inkább, mert a reszelt tormának megvan az a rossz tulajdonsága, hogy az állástól megbarnul és megkeseredik. Pár csepp citromlével átmenetileg kifoghatunk rajta. A maradékot folpackba tekerve tartsuk a hűtőben. Nagyanyáink egyébként így húsvétkor egy pohár vízbe állították a tormát, hogy ne száradjon ki az egyik reszeléstől a másikig.

Azt is vegyük figyelembe, hogy a friss torma reszelését nem úszhatjuk meg könnyek nélkül, és a csípőssége is igen intenzív. Ha kímélni akarjuk magunkat, és nincs is kedvünk újra s újra reszelni, akkor maradjon az ecetes reszelt változat. Ezt is megcsinálhatjuk otthon kis ecetes-cukros vízzel. Egy átlagos méretű tormához – 12-13 dkg – 1dl vizet számítsunk, amiben feloldunk 1 evőkanál 10%-os ecetet, 2 kávéskanál cukrot, csipetnyi sót. A lereszelt tormára öntjük, jól zárodó üvegben hűtőbe tesszük. Használhatunk fehér borecetet is, vagy fele-fele arányban ecetet és frissen facsart citromlevet. A cukor mennyiségét ízlés szerint változtathatjuk, attól függően, mennyire édeskésre hangolnánk. Persze így húsvétkor Dunát lehet rekeszteni az élelmiszerboltok polcain roskadozó különféle késztermékekkel. A címkéket azért nem árt elolvasni.

A minap találkoztunk például olyannal, melynek előállítója büszkén hirdette, hogy termékei házi recept alapján, magyar zöldségekből készülnek. S amikor megfordítottuk az üvegcsét, mit láttunk a házi recept hozzávalói között? Ezt: nátrium-benzoát, kálium-diszulfit, nátrium-szacharinát, és a figyelmeztetést, miszerint kén-dioxidot tartalmaz. Senkit nem akarunk megkövezni, csak úgy megjegyezzük.

Ha sikerülne annyira rákattannunk a tormára, hogy a sonkán túl máskor is szívesen az asztalra tennénk valamilyen formában, akkor nagyon tudjuk ajánlani főtt, párolt sertés- és marhahúsok, füstölt csülkök mellé, az amúgy szokásos virslin, debrecenin túl. Próbálkozhatunk retro tormás sonkatekerccsel, és kiváló mártás, köret, krémleves, krémsajt is készíthető vele. Akár a húsvéti menübe is. Íme egy-két tipp.

ALMÁS-TEJSZÍNES TORMAKRÉMLEVES

Hozzávalók:

10 dkg vaj
0,5 l húsleves
2 dl tejszín
3 dl tej
1 nagyobb torma apróra reszelve
1 nagyobb alma almareszelőn lereszelve
1 citrom apróra reszelt héja és leve
1 evőkanál barna cukor vagy méz

frissen őrölt fekete bors
egy csipet frissen reszelt szerecsendió
2 evőkanál finomliszt a rántáshoz

arena 2000

A tormát meghámozzuk, lereszeljük és meglocsoljuk citromlével. Egy lábasban felmelegítjük a vajat, állandó keverés mellett rászórjuk a lisztet és világos rántást készítünk, majd felöntjük a húslevessel, a tejszínnel és a tejjel. Közepes lángon felforraljuk, fűszerezzük, beleadjuk a reszelt tormát és az almát. Ismét felforraljuk, majd botmixerrel simára keverjük. Pirított zsemlekockákkal, pörkölt napraforgómaggal, mandulával, ízlés szerint friss zöldfűszerrel – petrezselyem, snidling, kapor –  meghintve tálaljuk.

TORMÁS KRÉMSAJT

Hozzávalók:

2 evőkanál reszelt torma vagy tormakrém
2 evőkanál natúr krémsajt
2 evőkanál pirított bacon, apró kockára vágva
3 teáskanál Worchester-szósz
2 evőkanál natúr joghurt vagy tejföl

frissen őrölt fekete bors

Az összes hozzávalót jól elkeverjük – a bacont szórhatjuk a krém tetejére is – és pirítóssal kínáljuk. Ne felejtsük el az asztalra készíteni hozzá a piros, ropogós hónapos retket, az üde újhagymát.

TORMAMÁRTÁS

Hozzávalók:

10 dkg vaj
10 dkg üveges tormakrém vagy frissen reszelt torma
2 evőkanál finomliszt
1 citrom reszelt héja
1 evőkanál citromlé
4 dl tejszín
csipet só
egy csipet frissen reszelt szerecsendió 
1 evőkanál méz

A vajat egy kisebb lábasban felolvasztjuk, állandó keverés mellett hozzáadjuk a lisztet és világos rántást készítünk. További folyamatos keveréssel hozzácsorgatjuk a tejszínt, majd a tormát. Végül jöhetnek bele a fűszerek és a méz. Megvárjuk, amíg egyet rottyan, és tálalhatjuk is. Főként sertés- és marhahúsokhoz, csülökhöz illik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!