szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

A három Michelin-csillagos Dal Pescatore étterem főszakácsa, Nadia Santini kapja meg ebben az évben a The Veuve Clicquot World's Best Female Chef díjat.

Ugyan még néhány hetet aludnia kell Canneto sull'Oglio falu Halászhoz címzett vendéglője szakácskirálynőjének a londoni, április 29-ikei díjátadó gáláig, de már magáénak tudhatja a legnagyobb személyre szóló elismerést. A világ legjobb női séfjét a cím 2011-es alapítása óta az idén választotta meg harmadszor a neves szakértőkből álló, közel ezerfős grémium. A díjat a francia pezsgőgyártás nagyasszonya, Madame Clicquot tiszteletére hozták létre, az Özvegy - amelyet a hivatalos megnevezés is tartalmaz – sikeres vállalkozó tudott maradni férje halála után is és világmárkává tette a reimsi pezsgőház prémium italát. Immár hagyománnyá vált, hogy az elismerést, a San Pellegrino és Acqua Panna által támogatott, A világ legjobb 50 étterme reprezentatív listájának kihirdetésekor adják át.

scenariomag.it

Ez a rangsorolás egyben kapcsolódik a magát eddig is nagyon jól pozicionáló Dal Pescatore-hoz, amely az utóbbi tíz évben nyolcszor szerepelt a világ legjobb éttermeinek toplistáin. A többgenerációs családi vállalkozás története szinte meseszerű, mivel 1925-ben egy kis halászkunyhóban üzemelő kocsmából indult, ahol bort és sült halat árultak, mivel a jelenlegi tulajdonos, Antonio Santini nagyapja halász volt. Erre emlékeztet 1960-tól az étterem neve.

Nadia és Antonio Santini közös élete és nagy kulináris kalandja, majd együtt elért sikerei közel 40 éve, 1974-ben kezdődtek, amikor franciaországi nászútjukon lehetőségük adódott neves éttermek ételeit kóstolgatni és konyhai kulisszatitkaikba betekinteni. Bár Nadia milánói politológiai tanulmányainak nem sok köze volt a gasztronómia tudományához, a mesterséget mégis alaposan megtanulta és elsajátította férje nagyanyjától és anyjától. Kitartásának, a hagyományos olasz, Mantova környéki konyha tiszteletének - amit kreativitásával kiegészít, modernizál – köszönheti, hogy éttermük főséfjeként 1996-ban az első három Michelin-csillagos női szakács lett Olaszországban. A Halászt, amihez egy borpincészet is tartozik, úgy tekinti, mintha abban mindig egy nagycsaládnak főzne. A sajátjának, amely naponta maximum 30 fő. Egy nyilatkozatában meg is említi, hogy ennek a mindenkori nagycsaládnak szánt főztjében benne van az egész szíve. Ezt példaként is szánta arra, hogy Olaszországban, ahol ma sok szakácsnő visz magas színvonalú, minőségi kis éttermet, miért kerülhetnek sokan be a Michelin-étteremkalauzába.

A kulináriának szerinte egyetemes a nyelve, s előbb le tudja győzni az országok egymás közötti határait, mint a politika. A Fine Dining Lovers (FDL) internetes portáljának adott bemutatkozó interjújában az olasz ételeket nagyon szép hasonlattal élve a zenéhez hasonlítja, amelyben néhány hang variációjával szimfóniát lehet komponálni, legyen az olyan egyszerű fogás, mint a rozmaringos zöldségleves vagy sütőtökkel töltött tortellini.

Végül, de nem utolsó sorban említsük meg, hogy az előző két évben választott legjobb női séfek, a francia Anne-Sophie Pic (2011) és a baszk Elena Arzak (2012) is többgenerációs étteremtulajdonos-szakács családjuk nyomdokain haladva lettek sikeresek, s érték el éttermeik a legjelentősebb szakmai minősítést jelentő három Michelin-csillagot. Hozzájuk csatlakozik most a szintén több generációs Nadia Santini.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!