Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A hűvös és csapadékos tavaszt követő afrikai forróság és szárazság nem kedvezett a szőlő fejlődésének, ám a következő másfél hónap még segíthet a szőlőtermelőkön.
Ilyen még nem volt: szeptember 4. és 15. között első alkalommal rendezik meg hazánkban a Nemzetek Sajtversenyét, amelyen 15 ország több évszázada azonos technológiával készített, tradicionális nemzeti sajt-fajtája verseng a Magyarország Kedvenc Sajtja címért.
Japán kutatók tesztet fejlesztettek ki a világ legdrágább kávéjának ellenőrzésére, hogy kiderüljön, tényleg megjárták-e a babok egy cibetmacska bélrendszerét – írja a The Daily Telegraph című brit lap.
Két és fél mázsa burgonyából sütnek lapcsánkát a Tócsni Fesztiválon szombaton Biriben, ahol a térség legnagyobb ingyenes könnyűzenei programja is várja az érdeklődőket.
Stílusok, ízek, dallamok fúziója jegyében rendezik meg a III. Pezsgő Világ pezsgő és champagne kóstoló fesztivált szeptember 4-én és 5-én a budapesti Buddha-Bárban.
A külcsínt tekintve akár középkori kódexnek is nézhetnénk a gasztronómia alkimistájaként emlegetett brit sztárséf, Heston Blumenthal legújabb szakácskönyvét, amelyről minapi prezentációja után jelentek meg az első hírek.
Augusztus 16-18. között immáron ötödik alkalommal rendezték meg Erdőbényén a Bor, mámor… Bénye fesztivált. A három napos rendezvényre ismét sokan látogattak el, hogy megkóstolják az erdőbényei borokat és a környék éttermeinek különlegességeit, valamint részt vegyenek a számos koncerten és kulturális programon.
Az európai asztalkultúra teljes átélése nem jelentheti azt, hogy az ember minden új dolgot nekifutásból elutasít. Ennek megfelelően itt az idő, hogy konstatáljuk: a denevér is egy állat és mint ilyen, ehető. Ízlésformáló videó a cikkben.
Az elmúlt kánikulai hetekben akarva-akaratlanul bódulatba estünk, de ennek nem sok köze volt a poharazáshoz. Jött kis fellélegzés, és kapjuk az újabb dózist, a mega hétvége harminc pluszra belőve. Hát akkor most engedjünk le, jöjjön a fűszeres, gyümölcsös enyhe bódulat. Sangriát az asztalra a tűzijátékhoz!
Az utolsó nagy nyári roham várható a hosszú hétvége előtt, legalábbis ami a bevásárlást illeti. Ilyenkor pedig, mi tagadás, pár palack is bekerül a kosárba. Elképzelhető, hogy egy ezres alatt is találunk iható, netán finom bort? Utánajártunk.
Az amerikai sörgyártók egyre inkább állnak át az üveges sörről a dobozosra, több okból kifolyólag is. Egyrészt költséghatékonyabb a dobozos verzió – kisebb és könnyebb ez a csomagolóanyag, olcsóbb szállítani –, illetve fény, levegő sem éri a sört dobozban, így pedig a minőség sem romlik.
A Cserpes joghurtja végzett az első helyen a Tudatos Vásárlók Egyesületének joghurttesztjén, amelyen a cukor- és gyümölcstartalom mellett az adalékanyagokat is vizsgálták.